Εθνικός-Ανόρθωση 0-1: Τέταρτη φιλική νίκη με Καλό

Με γκολ του Πορτογάλου ακραίου επιθετικού, η Ανόρθωση επικράτησε του Εθνικού στο «Δασάκι»

Με τους Καλό και Πράνιτς να συνθέτουν μια αξιόμαχη αριστερή γραμμή, από όπου ήρθε τόσο το κερδισμένο πέναλτι για την Ανόρθωση στο πρώτο, όσο και το γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, οι κυανόλευκοι της Αμμοχώστου πέτυχαν την τρίτη τους φιλική νίκη επί κυπριακού εδάφους. Ο αξιόμαχος Εθνικός Άχνας του Γιώτη Εγκωμίτη όχι απλά προέβαλε αντίσταση στο πρώτο 45λεπτο αλλά φλέρταρε τρεις φορές με το γκολ, ωστόσο η έλλειψη ηρεμίας στην τελική προσπάθεια στοίχισε. Ο Ρόνι Λέβι συνέχισε να πειραματίζεται με σχηματισμούς και πρόσωπα, γεγονός που φάνηκε τουλάχιστον στα πρώτα στάδια της αναμέτρησης να κοστίζει στον τομέα «ομοιογένεια» ωστόσο η νίκη ψυχολογίας του δίνει ακόμη περισσότερο χρόνο αν δουλέψει με ηρεμία.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με την Ανόρθωση να κρατά μπάλα και να προσπαθεί να επιτεθεί από άκρα ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τον Εθνικό να ισοζυγίζει μετά το πρώτο δεκάλεπτο και να χάνει κραυγαλέα ευκαιρία στο 12ο λεπτό όταν ο Ιλουρίτζε αστόχησε σε κενή εστία. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη δική τους μεγάλη ευκαιρία όταν το γυριστό σουτ του Καλό αποκρούστηκε σε κόρνερ με υπερένταση από τον Πρότσεκ. Στο 19ο λεπτό μια κεφαλιά του Καμαρά κατέληξε και αυτή στην αγκαλιά του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, όπως και μια εκτέλεση φάουλ του Πράνιτς εννιά λεπτά αργότερα. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Καλό ανατράπηκε μέσα στην περιοχή ωστόσο ο εξαιρετικός Πρότσεκ βγήκε κερδισμένος στην μονομαχία των έντεκα βημάτων απέναντι στον Πράνιτς. Ένα λεπτό αργότερα ο Εθνικός έφτασε μια ανάσα από το γκολ όταν το σουτ του Κιπιάνι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 41ο λεπτό ένα κακό γύρισμα του Σίλντεφελντ έδωσε το δικαίωμα στον ίδιο ποδοσφαιριστή να πλασάρει μόλις έξω.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μόλις στο τρίτο λεπτό της επανάληψης η Ανόρθωση έφτασε κοντά στο γκολ όταν μετά από φάση διαρκείας η μπάλα στρώθηκε στο Καλό του οποίου το σουτ αποκρούστηκε στη γραμμή. Ο Πορτογάλος ο οποίος ήταν και ο κορυφαίος της αναμέτρησης, δικαιώθηκε στο 55ο λεπτό όταν πήρε μπάλα εντός περιοχής και με διαγώνιο βολέ σημείωσε το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα η Ανόρθωση κτύπησε στην αντεπίθεση ωστόσο η συρτή μπαλιά του Καμαρά δεν κατέληξε στον έτερο επιθετικό Άλβες. Στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης ο Γιώτης Εγκωμίτης επέλεξε να φρεσκάρει την ομάδα του με πολλές και μαζεμένες αλλαγές, με τον Ρόνι Λέβι να απαντά με την είσοδο του Ράγιος αντί του Γκάντσεφ, τρία λεπτά αργότερα. Στο 75ο λεπτό ο Άλβες κέρδισε τις μονομαχίες μέσα στην περιοχή ωστός υστέρησε στην τελική προσπάθεια, ενώ λίγο αργότερα ο νεοεισελθόντας Ράγιος αστόχησε με μακρινό σουτ. Ο Ισπανός συνέχισε να επιδιώκει να πάρει τελικές προσπάθειες χάνοντας πολύ καλή ευκαιρία στο 87ο λεπτό όταν μετά από πάσα του Καλό, αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Εθνικός Άχνας (Γ. Εγκωμίτης): Πρότσεκ, Ρόκατς, Φιλίποφ, Κιπιάνι, Ιλουρίτζε, Κυπριανού, Κιράνσκι, Παπαγεωργίου, Ενέσκου, Αρέστη, Ντόμπνια

Ανόρθωση (Ρ. Λέβι): Αρούς, Πράνιτς, Μπανταλόφσκι, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Ζοάο, Σιβού, Γκάντσεφ, Παλάνκα, Καλό, Καμαρά