Ανόρθωση: Όταν ο Πράνιτς νίκησε τον Ντίτα (vid)

Ο Κροάτης σκόραρε για δεύτερη φορά σε κύπελλα Ευρώπης από την άσπρη βούλα

Στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης μεταξύ Ανόρθωσης και Λάτσι το βράδυ της 12ης Ιουλίου, ο Ντάνιελ Πράνιτς πήρε την πρωτοβουλία ώστε να αναλάβει την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε ο Μπέκα Μικελτάντζε. Ο Κροάτης άρπαξε αμέσως τη μπάλα και δεν επέτρεψε καμία αμφισβήτηση ως προς το ποιος θα ήταν ο εκτελεστής από την άσπρη βούλα και δευτερόλεπτα αργότερα, νίκησε τον 20χρονο Αλβανό τερματοφύλακα Γκέντιαν Σελμάνι, ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 1-1.

Το γκολ με το οποίο η Ανόρθωση έβαλε βάσεις ανατροπής απέναντι στη Λάτσι, ήταν μόλις το δεύτερο στην καριέρα του 36χρονου αμυντικού στα κύπελλα Ευρώπης. Η πρώτη και μοναδική μέχρι πρόσφατα φορά που ο Ντάνιελ Πράνιτς σκόραρε σε αγώνα εκτός συνόρων, ήταν στις 23 Οκτωβρίου 2008 όταν αγωνιζόταν στην Χέρενφεν.

Η ολλανδική ομάδα τέθηκε αντιμέτωπη με την Μίλαν των Ντίνα, Γκατούσο, Κακά και Ινζάγκι για τον πέμπτο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ. Η τότε ομάδα του Κάρλος Αντσελότι επιβλήθηκε της Χέρενφεν με το δείκτη του σκορ να βρίσκεται στο 0-2 μόλις στο 23ο λεπτό και να σταματά στο 1-3 με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Ο Ντάνιελ Πράνιτς ήταν ο ποδοσφαιριστής που πέτυχε το γκολ της τιμής για την ολλανδική ομάδα, νικώντας τον Βραζιλιάνο Ντίνα από τα έντεκα βήματα στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τελευταία Ενημέρωση