Ανόρθωση: Ο Ινζχάγκι, ο Μονατσέλο και το αγγλικό σκορ

Αποθέωση του επιθετικού ποδοσφαίρου ήταν η τελευταία επίσκεψη του Ολυμπιακού στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Ένας από τους αγώνες που έχουν, αναμφίβολα, μείνει χαραγμένος στη μνήμη του Ρόνι Λέβι, κατά το πρώτο του πέρασμα από τον πάγκο της Ανόρθωσης, ήταν αυτός της 3ης Φεβρουαρίου 2013. Η 20η αγωνιστική της διετίας 2012-2013 επιφύλαξε αναμέτρηση μεταξύ «Μεγάλης Κυρίας» και Ολυμπιακού Λευκωσίας, με τους κυανόλευκους της Αμμοχώστου να πραγματοποιούν πορεία πρωταθλητισμού.

Μόλις στο 28ο λεπτό η Ανόρθωση φάνηκε να δικαιώνει τα προγνωστικά και να προηγείται ήδη με 2-0 με γκολ των Μπάρακ Ινζχάγκι και Γιαννάκη Οκκά, προϊδεάζοντας για ένα ήσυχο απόγευμα. Παρόλ' αυτά στις τάξεις της ψυχωμένης ομάδας του Τακταλά ήταν ο Ιταλός Γκαετάνο Μονατσέλο, ο Πιέρος Σωτηρίου, αλλά και ένας πρώην επιθετικός της ομάδας της Αμμοχώστου, ο Μάρκος Μιχαήλ. Η τριάδα αυτή πρωτοστάτησε σε μια εντυπωσιακή αντεπίθεση που έφερε τους φιλοξενούμενους να ανατρέπουν το σκορ και να το μετατρέπουν σε 2-3 στο 54ο λεπτό.

Την παρτίδα για τους γηπεδούχους έσωσε ο συνήθης ύποπτος εκείνης της χρονιάς και συμπατριώτης του Ρόνι Λέβι, Μπάρακ Ινζχάγκι ο οποίος μέσα σε έξι λεπτά πέτυχε άλλα δύο γκολ και έφτασε σε χατ-τρικ. Το... αγγλικό 4-3 ήταν το σκορ που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων σε μια από τις πιο παραγωγικές αλλά και αμφίρροπες αναμετρήσεις που έγιναν στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», τουλάχιστον την τρέχουσα δεκαετία.

Η Ανόρθωση είχε παραταχθεί στην εν λόγω αναμέτρηση με τους Μάστρου, Ίλιτς, Κόλιν, Ντουάρτε, Αβραάμ, Κάλβο, Σκοπελίτη, Λαμπάν, Οχαγιόν και φυσικά Ινζχάγκι.