24 sports

Ανόρθωση: Μια νίκη… «βάλσαμο»

Ήθελε όσο τίποτα άλλο το τρίποντο η «Κυρία»

Νίκη «βάλσαμο» για την Ανόρθωση που επικράτησε με 3-0 της Δόξας και πέτυχε την πρώτη της νίκη μέσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Η Βαρωσιώτικη ομάδα δεν ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι αφού στο πρώτο 15λεπτο αδυνατούσε να βρει τους χώρους για να απειλήσει την εστία του Σισκόφσκι. Την λύση για την «Κυρία» ήρθε να δώσει στο 24’ ο Αντενόν που άθελα του έβαλε την προβολή και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Έχοντας το προβάδισμα με το μέρος της η ομάδα του Σίσκο Μουνιόθ εμφανίστηκε αισθητά βελτιωμένη στην επανάληψη και μετά από δύο κόρνερ στο 58’ και 80’ αντίστοιχα κατάφερε να πετύχει ευρεία νίκη που την ανεβάζει τόσο βαθμολογικά, αλλά κυρίως... ψυχολογικά.

Στα θετικά για την Βαρωσιώτικη ομάδα είναι το γεγονός πως δεν απειλήθηκε σημαντικά από τον αντίπαλο, κράτησε το μηδέν στην άμυνα και κατάφερε να βρει λύσεις επιθετικά κάτι που της έλειψε στα προηγούμενα παιχνίδια.

Θετική ήταν επίσης η παρουσία του Ουάρντα που δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην αμυντική γραμμή του αντιπάλου και το μόνο που έλειψε στον Αιγύπτιο ήταν το γκολ χάνοντας κάποιες καλές ευκαιρίες για να καθαρίσει νωρίτερα το ματς.

Από τους διακριθέντες ήταν επίσης ο Μηνάς Αντώνιου. Ο Κύπριος ακραίος επιθετικός έδωσε σημαντικές βοήθειες τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, ενώ μάλιστα από την σέντρα του ιδίου προήλθε το αυτογκόλ του Αντενόν με το οποίο η «Κυρία» άνοιξε το σκορ.

Η αποψινή ήταν μια σημαντική νίκη για όλο το οικοδόμημα της Ανόρθωσης. Ο Σίσκο Μουνιόθ και οι ποδοσφαιριστές του έψαχναν απεγνωσμένα μια νίκη μέσα στο σπίτι τους για να επανέλθει η αισιοδοξία στο «Αντώνης Καράς» αλλά και στις τάξεις του κόσμου της ομάδας.

Η προσοχή στρέφεται πλέον στον αγώνα Κυπέλλου κόντρα στην ΠΑΕΕΚ την ερχόμενη Τετάρτη όπου η Βαρωσιώτικη ομάδα καλείται να «καθαρίσει» από νωρίς την υπόθεση πρόκριση και να πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ντέρμπι (31/10) κόντρα στην Ομόνοια στο ΓΣΠ.