Ανόρθωση: Καμαρ(α)ώνει για πολλά

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Θα πει κανείς πως η Ανόρθωση αντιμετώπισε μια ομάδα με αρκετά προβλήματα και η οποία είχε και κάποιες σημαντικές απουσίες όπως ο Ολυμπιακός, όμως είναι ξεκάθαρο πως αυτό το 5-1 η ομάδα το χρειαζόταν και είναι θετικό για την ίδια που το πέτυχε.

Δεν είναι όλα τα ματς για απλές νίκες με 1-0, χρειάζονται οι μεγάλες ομάδες να αποδεικνύουν ανωτερότητα από τις υπόλοιπες και με μερικές με μεγάλα σκορ. Αναδεικνύουν οι νίκες αυτές την, αγωνιστική, υγεία που έχει το σύνολο. Εξάλλου, τον Ολυμπιακό δεν τον κέρδισαν και πολλοί εύκολα.

Σε αυτό τον αγώνα της, η Ανόρθωση άργησε λίγο να βρει ρυθμό αλλά όταν το έκανε έδειξε σαφώς ανώτερη και δεν επηρεάστηκε καθόλου από το γκολ που δέχθηκε που έκανε το σκορ προσωρινά 2-1. Συνέχισε να ψάχνει κι άλλα γκολ με την ίδια ένταση και τα βρήκε με το χατ τρικ του Καμαρά μέσα σε 18 λεπτά. Στα προηγούμενα 684 λεπτά που έπαιξε είχε μόνο ένα. Στα πολύ θετικά καταγράφονται το γκολ του Ράγιος, το να έχει εμπλοκή σε γκολ ο Ισπανός είναι κλειδί, η ποιότητα του Πράνιτς που δεν μπορεί να κρυφτεί και το γεγονός πως ο κόσμος έχει πειστεί πως αυτή η ομάδα μπορεί και την στηρίζει και στις καλές και στις στραβές.

Στα μη αγωνιστικά, αλλά ακόμα πιο σημαντικά, αυτό που έκαναν οι οπαδοί του Ολυμπιακού τιμά πρώτα απ’ όλα τους ίδιους γιατί το είχαν αποφασίσει και δεν άλλαξαν την απόφασή τους παρά την εξέλιξη του αγώνα. Τέτοιες συμπεριφορές πρέπει να αναδεικνύονται και να παίρνουν την προβολή που τους αξίζει. Το έκαναν και οι φίλοι της Πάφου, αποδεικνύοντας πως η Αμμόχωστος είναι κατεχόμενη πόλη που πρέπει να ελευθερωθεί όχι για τους Βαρωσιώτες μόνο αλλά για όλους μας. Έτσι πρέπει να είναι και όταν μέσω ενός αθλητικού γεγονός αυτό παίρνει έκταση, είναι καλό νέο, στα πολλά άσχημα για τον τόπο.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τελευταία Ενημέρωση