Ανόρθωση: Η πειθαρχία στο πλάνο και η κατακόρυφη βελτίωση

Ο Νίκα Κατσαράβα ήταν το άλφα και το ωμέγα απέναντι στην Δόξα Κατωκοπιάς

Το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της «Μεγάλης Κυρίας» στο θεσμό του πρωταθλήματος πέτυχε ο Νίκα Κατσαράβα, με τον Γεωργιανό επιθετικό να συνεχίζει απ’ όπου έμεινε μεσοβδόμαδα και τον αγώνα κυπέλλου με αντίπαλο τον Ακρίτα Χλώρακας. Ο πρώην επιθετικός του Εθνικού Άχνας, σκόραρε στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης με τη Δόξα Κατωκοπιάς διαμορφώνοντας το 3-1 το οποίο έμελλε να ήταν και το τελικό, έχοντας ήδη πριν διακριθεί στο δημιουργικό κομμάτι.

Στο 19o λεπτό ήταν αυτός ο οποίος κέρδισε το πέναλτι με το οποίο ο Ντάνιελ Πράνιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ενώ στο 6ο θα μπορούσε και νωρίτερα να στήσει τη μπάλα στην άσπρη βούλα ωστόσο ο Χρυσοβάλαντης Θεουλής δεν υπέδειξε την παράβαση σε μαρκάρισμα του Ζαχαρία Άδωνη.

Η βελτίωση του Νίκα Κατσαράβα στους τελευταίους αγώνες είναι θεαματική και ιδιαίτερα με την απώλεια του Μίχαλ Ντούρις να προκύπτει λόγω ίωσης, ο Γεωργιανός είχε ακόμη περισσότερο φορτίο να κουβαλήσει και να διαχειριστεί στη γραμμή κρούσης.

Η αγωνιστική άνοδος πιστώνεται στον Γιούργκεν Στρέπελ ο οποίος ευθύς εξ αρχής πίστεψε στο δίμετρο κεντρικό επιθετικό και δούλεψε πάρα πολύ μαζί του ώστε να καταφέρει να τιθασέψει το παιχνίδι του και να τον… πείσει να παραμένει στην κορυφή της επίθεσης και όχι να δραστηριοποιείται στα άκρα.

Μοναδικό ψεγάδι στην απόδοση του Νίκα Κατσαράβα στον αγώνα της δωδέκατης αγωνιστικής ήταν η κίτρινη κάρτα η οποία δέχθηκε και με την οποίαν έφτασε στις τέσσερις ωστόσο απέναντι σε μίαν ομάδα με τριάδα στα μετόπισθεν, το πρόσημο ήταν θετικότατο.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τελευταία Ενημέρωση