Ανόρθωση: Η γλώσσα των αριθμών και το καμουφλάζ

Υπάρχει και το «αλλά» στις συνεχόμενες επιτυχίες

Προσεγγίζοντας την πρεμιέρα του δεύτερου γύρου της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος με αριθμητικά στοιχεία, μπορεί να οδηγηθούμε στο συμπέρασμα ότι η Ανόρθωση πραγματοποίησε την καλύτερή της φετινή εμφάνιση. Τα επιχειρήματα είναι κυρίως δύο με πρώτο το γεγονός ότι για πρώτη φορά επικράτησε με περισσότερο από ένα γκολ διαφορά και το δεύτερο το γεγονός ότι σκόραρε για πρώτη φορά περισσότερα από δύο γκολ σε αγώνα πρωταθλήματος.

Από εκεί και πέρα όμως, το σκορ ενδεχομένως να μην αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα της αναμέτρησης μιας και η Δόξα ήταν η ομάδα που βρήκε πρώτη δίκτυα, η ομάδα η οποία είχε οριζόντιο δοκάρι με δράστη τον Λουίς Κάρλος με στο σκορ στο 1-1 και η ομάδα η οποία είχε σπουδαία ευκαιρία με τον Βραζιλιάνο να αστοχεί με εξ επαφής κεφαλιά με στο σκορ στο 2-1.

Το νικητήριο γκολ του Νίκα Κατσαράβα στο 82ο λεπτό ήρθε κόντρα στη ροή της αναμέτρησης και σε ένα χρονικό σημείο κατά το οποίο, παρατηρήθηκε για δεύτερο σερί παιχνίδι μια μαζική υποχώρηση για διαφύλαξη του σκορ και αδυναμία κρατήματος της μπάλας στο αντίπαλο μισό.

Η ηρεμία και η αισιοδοξία έχει επανέλθει στο στρατόπεδο των κυανολεύκων της Αμμοχώστου ωστόσο τόσο η νίκη επί του Ερμή Αραδίππου, όσο και η αντίστοιχη επί της Δόξας Κατωκοπιάς ήταν οριακές, με την «Μεγάλη Κυρία» να περιορίζεται σε ένα καλό ημίχρονο.

Κοιτώντας και λίγο πιο μακριά αλλά και το βαθμολογικό πίνακα, η πρόοδος των δύο τελευταίων αγωνιστικών μπορεί εύκολα να αναιρεθεί με δύο δύσκολα παιχνίδια να ακολουθούν μέχρι το τέλος του ημερολογιακού έτους, με Πάφο FC εντός και ΑΕΛ εκτός.