Ανόρθωση-Εθνικός Άχνας 1-0: Φιλική επικράτηση δια ποδός Ντούρις

Ο Σλοβάκος πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης η οποία δεν έφερε το ανεπίσημο ντεμπούτο του Λαβόρδε

Εμφανώς επηρεασμένη από τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό και αγωνιζόμενη σε ένα γήπεδο με τριψήφιο αριθμό φιλάθλων, η Ανόρθωση επικράτησε του Εθνικού Άχνας με 1-0 με γκολ του Μίχαλ Ντούρις στο 48ο λεπτό. Ο Ρόνι Λέβι παρέταξε εντεκάδα με δύο κεντρικούς επιθετικούς δείχνοντας δείγμα των σκέψεών του εν όψει της έναρξης του πρωταθλήματος σε ένα περίπου μήνα, ενώ το ανεπίσημο ντεμπούτο του Ρικάρντο Λαβόρδε πήρε αναβολή. Ο Ισραηλινός τεχνικός επιστράτευσε 18 ποδοσφαιριστές δοκιμάζοντας τόσο σχηματισμό με ένα κεντρικό επιθετικό, όσο και τον Εγγλέζου σε ρόλο αριστερού μπακ με τον Κύπριο διεθνή να είναι ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής μαζί με τον Κατσαράβα.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Οι φιλοξενούμενοι ήταν η ομάδα που δημιούργησε την πρώτη υποψία φάσης στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Κυπριανού να πραγματοποιεί ατομική ενέργεια και να πατά περιοχή πριν ο Ντουγκλάο τον ανακόψει. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Εγγλέζου σημάδεψε τον Κατσαράβα με τον τελευταίο να μην απειλεί, ενώ ένα σουτ του Ντούρις από απόσταση έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο 18ο λεπτό ο Ρόγκατς απομάκρυνε με το κεφάλι εκτέλεση φάουλ του Ράγιο, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δίνει την ευκαιρία στους ποδοσφαιριστές να δροσιστούν στα μέσα του ημιχρόνου.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Κατσαράβα ξεπέρασε τρεις αντίπαλους και έψαξε με κάθετη πάσα τον Ιγκιεμπόρ ανεπιτυχώς, με τον Γεωργιανό να μη μπορεί να απειλήσει ο ίδιος τρία λεπτά αργότερα μετά από σέντρα του Εγγλέζου. Στο 37ο λεπτό ο Ιγκιεμπόρ ακροβολίστηκε στο ύψος του πέναλτι ωστόσο το πλασέ του ήταν άστοχο, με τον Εθνικό να φτάνει μια ανάσα από το γκολ δύο λεπτά πριν το φινάλε των πρώτων 45 λεπτών όταν ο Παπαγεωργίου από το ύψος της μικρής περιοχής, νικήθηκε από τον Φιλγκέιρας.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τους γηπεδούχους καθώς ο Κατσαράβα έκανε την κούρσα από δεξιά και σημάδεψε τον Ντούρις στο ύψος της μικρής περιοχής με τον Σλοβάκο να κάνει το 1-0 με πλασέ. Δύο λεπτά αργότερα ο Εγγλέζου εκτέλεσε φάουλ από δεξιά με τον Βίκτορ να κερδίζει το κεφάλι αλλά να αστοχεί, με τις πολλές αλλαγές από Ρόνι Λέβι και Γιώτη Εγκωμίτη να μειώνουν ακόμη περισσότερο το ρυθμό της αναμέτρησης.

Στο 69ο λεπτό ο Εγγλέζου με απευθείας εκτέλεση φάουλ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μπογκατίνοφ, με τον Κοφί έξι λεπτά αργότερα να απειλεί ανεπιτυχώς με πλασέ στην κίνηση. Δέκα λεπτά πριν το φινάλε ο Μικελτάντζε με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αστόχησε, με τον προπονητη των γηπεδούχων να ολοκληρώνει το ροτέισον με τους Βίκτορ, Φιλγκέιρας, Εγγλέζου και Ντουγκλάο να είναι οι μόνοι που άρχισαν και τέλειωσαν την αναμέτρηση. Στο 83ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας η μπάλα κατέληξε στον Αρτυματά ο οποίος έκανε την προβολή με τον Μελά να του στερεί το γκολ την υστάτη,  ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος αμυντικός σταμάτησε πλαγιοκόπηση του Μικελτάντζε.

Ανόρθωση (Ρ. Λέβι): Φιλγκέιρας, Πράνιτς, Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ, Κοφί, Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ, Ράγιος, Εγγλέζου, Ντούρις, Κατσαράβα

Εθνικός Άχνας (Γ. Εγκωμίτης): Μπογκατίνοφ, Ρόγκατς, Ιωάννου, Χριστοφή, Κυπριανού, Ηλία Α., Ηλία Κ., Παπαγεωργίου, Νταβόρ, Μαρκόφσκι, Κονέ

Σκόρερς: 48' Ντούρις

Διαιτητής: Αβραάμ Τσούκκας

Κίτρινη κάρτα: Ντουγκλάο