Ανόρθωση-ΕΝΠ 2-3: Παραλιμνίτικο «μπαμ»! (vid)

Η ΕΝΠ κέρδισε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και πήρε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης

Η ΕΝΠ πέτυχε τεράστια νίκη με σκορ 2-3 επί της Ανόρθωσης και πήρε τεράστιο προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Κύπρου. Πίττας με δύο γκολ και Ουντόντζι στις καθυστερήσεις πέτυχαν τα γκολ της νίκης. Βίκτορ και Μικελτάντζε τα γκολ της Ανόρθωσης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αναγνωριστικά άρχισε ο αγώνας στη Λάρνακα. Η ΕΝΠ προηγήθηκε στο σκορ με εντυπωσιακό σουτ του Γιάννη Πίττα εκτός περιοχής στο 14’. Η ομάδα του Παραλιμνίου, μάλιστα, λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ δύο λεπτά αργότερα. Ο Βαλλιάνος με σέντρα βρήκε τον Ουντότζι αμαρκάριστο στην περιοχή, αυτός έκανε την κεφαλιά που πέρασε μόλις άουτ. Η Ανόρθωση ισοφάρισε στο 22’ με γυριστή κεφαλιά του Βίκτορ από εκτέλεση κόρνερ του Πράνιτς, ενώ στο 26’, η ομάδα της Αμμοχώστου «γύρισε» τον αγώνα. Ο Στρούνα βρήκε τον Μικελτάντζε, ο οποίος με πλασέ στην γωνία του Κλέιμαν σκόραρε για το 2-1. Στο 35’, ο Κατσιαράβα βρήκε τον Μικελτάντζε, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ που απέκρουσε ασταθώς ο Κλέιμαν. Η ΕΝΠ είδε μια εκτέλεση φάουλ του Βαλλιάνου στο 42’ να φεύγει λίγο άουτ στην τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με ευκαιρίες για την Ανόρθωση. Στο 52’, ο Κοφί είδε το σουτ του να αποκρούεται από τον Πέτρου, ενώ στο 56’ η βολίδα του Μικελτάντζε εντός περιοχής σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι! Η ΕΝΠ ανασυντάχθηκε και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 67’. Ο Ουντότζι έκανε το γύρισμα εντός περιοχής προς τον Πίττα, ο οποίος με πλασέ ισοφάρισε σε 2-2. Στη συνέχεια, έγινε ένα παιχνίδι με πάθος με την Ανόρθωση να χάνει τρεις σπουδαίες ευκαιρίες. Στο 88’, η κεφαλιά του Βίκτορ από την εκτέλεση φάουλ του Κοφί κατέληξε μόλις άουτ, στο επόμενο λεπτό ο Κυριάκου με πλασέ από κοντά ανάγκασε τον Πέτρου σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ, ενώ ο Βίκτορ και πάλι στο επόμενο λεπτό έκανε το γυριστό σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Πέτρου με γροθιές. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ουντόντζι με εξαιρετικό σουτ εντός περιοχής πέτυχε το 2-3 μέσα σε αποθέωση, δίνοντας τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

Ο επαναληπτικός σε μια βδομάδα στο Παραλίμνι και αναμένεται με τεράστιο ενδιαφέρον.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Από την Ανόρθωση, ξεχώρισε ο Μικελτάντζε. Από την ΕΝΠ ξεχώρισαν οι Πίττας και Ουντόντζι.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από την Ανόρθωση, υπήρχαν πολλοί που απογοήτευσαν. Από την ΕΝΠ δεν υστέρησε κανείς.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Πολύ καλή η διαιτησία του Αναστασίου. Σωστές οι κάρτες που έδειξε στον αγώνα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Με μια έκπληξη ξεκίνησε τον αγώνα ο τεχνικός της Ανόρθωσης Γιούρχεν Στρέπελ. Ο Κοφί παρατάχθηκε στο δεξί επιθετικό άκρο, ενώ ο Πράνιτς παρατάχθηκε στην μεσαία γραμμή. Ο Δημήτρης Δημητρίου μπήκε ξανά στο αρχικό σχήμα αντί του Βάργκιτς. Η αλλαγή του Ράγιο με τον Οικονομίδη ήταν αναγκαστική, ενώ οι άλλες δύο ήταν τακτικής.

Με μεσοαμυντικούς κυρίως προσανατολισμούς ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κέριτ Φελκ, αφού παρέταξε Ενόχ και Μαϊσουράντζε ως δίδυμο στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Ο τεχνικός της ΕΝΠ πραγματοποίησε δύο αναγκαστικές αλλαγές κατά την διάρκεια του αγώνα, αφού Πέτρου και Ζάρατε πήραν την θέση των Κλέιμαν και Ρασμούσεν. Η αλλαγή του Ολίβα με τον Βαλλιάνο ήταν και αυτή αναγκαστική.

Οι συνθέσεις:

Ανόρθωση: Δημητρίου, Στρούνα, Μπεσάτ, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Βίκτορ, Ράγιο (41' Οικονομίδης), Πράνιτς (82' Λαβόρδε), Κοφί, Μικελτάντζε, Κατσιαράβα (72' Κυριάκου)

ΕΝΠ: Κλέϊμαν (46' Πέτρου), Ριέρα, Ενόχ, Ουντότζι, Αμπαρτζουμιάν, Αγγελή, Βαλλιάνος (86' Ολίβα), Ράσμουσεν (37' Ζάρατε), Κυριάκου, Μαϊσουράντζε, Πίττας

Σκόρερς: 22' Βίκτορ, 26' Μικελτάντζε/ 14' Πίττας, 67' Πίττας, 93' Ουντόντζι

Κίτρινες: -/ Ενόχ, Μαϊσουράντζε