«Τσίμπησαν» στο ΠΑΠ οι Ζακακιώτες (vid)

Γκέλαρε στο σπίτι της η Ανόρθωση

Σε ένα παιχνίδι με ένταση, πάθος, δοκάρια, αρκετές ευκαιρίες και στο αντίο του Κίκη Κωνσταντίνου, Ανόρθωση και ΑΕΖ έμειναν στο 1-1. Η ομάδα του Νταβίντ Γκαγιέγο πήρε το προβάδισμα με τον Φερέιρα στο 50’ έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τον Ντελμίρο να απαντά στο 87’. Αξίζει να σημειωθεί πως η Ανόρθωση είχε 3 δοκάρια, ενώ η ΑΕΖ απέδειξε για άλλη μια φορά πως μπορεί να τα βάλει με τον κάθε αντίπαλο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που μπήκε στο παιχνίδι θέλοντας να επιβάλει τον δικό της ρυθμό και να βρει ένα γρήγορο τέρμα, ενώ όπως ήταν αναμενόμενο η ΑΕΖ έψαξε τις αντεπιθέσεις και τους κενούς χώρους. Η πρώτη τελική της αναμέτρησης καταγράφηκε στο 11’ και άνηκε στην ΑΕΖ, όταν ο Σλόγκαρ βρέθηκε σε καλή θέσης εκτός περιοχής, με το σουτ του όμως να περνά πάνω απ’ την εστία του Αρμπολέδα.

Η απάντηση της Ανόρθωσης ήρθε στο 16’ όταν μετά από κόρνερ η μπάλα έφθασε στον Τιουνέ ο οποίος απ’ το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ το οποίο σταμάτησε σε σώματα. Σε αυτή τη φάση από πλευράς Ανόρθωσης ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Ντελμίρο, η φάση εξετάστηκε με τον διαιτητή και το VAR να συμφωνούν πως δεν υπήρχε παράβαση καθώς η μπάλα κόντραρε πρώτα στο σώμα του.

Η Ανόρθωση πάντως όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε στροφές και στο 22’ ακούμπησε το τέρμα. Μετά από μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι ο Τσίκο μόνος κέρδισε τη κεφαλιά ωστόσο έστειλε τη μπάλα στην οριζόντια δοκό του Μπέκερ. Στο 34’ της αναμέτρησης ο Φερέιρα βρέθηκε στο έδαφος της περιοχής της ΑΕΖ καθώς μετά από διεκδίκηση της μπάλας με τον Ρουίζ ύψωσαν αμφότεροι τα πόδια ψηλά, ζήτησε πέναλτι με τον διαιτητή και το VAR να θεωρούν πως δεν υπήρχε παράβαση.

Παρά την πίεση πάντως απ’ την ομάδα του Γκαγιέγο, η τελική πάσα και τα τελειώματα δεν ήταν αυτά που έπρεπε για να φέρουν το τέρμα. Στο 38’ το σουτ του Τσίκο σταμάτησε εύκολα ο Μπέκερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ουαρίς δεν κατάφερε να βρει στόχο. Στο 40’ η ΑΕΖ έδειξε πως μπορεί να γίνει επικίνδυνη καθώς μετά από πάσα του Χατζηβασίλη, ο Ντιγκινί βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής πλάσαρε ορθά κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα όμως ορθά ακυρώθηκε το τέρμα για οφσάιντ. Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου ημίχρονου με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 0-0.

Β’ Ημίχρονο

Με το καλημέρα του δευτέρου ημίχρονου η Ανόρθωση έφθασε στο ζητούμενο καθώς στο 50’ άνοιξε το σκορ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φερέιρα. Ο ίδιος είχε κερδίσει το πέναλτι δυο λεπτά νωρίτερα όταν έβαλε το σώμα του μπροστά απ’ τη μπάλα σε μια διεκδίκηση με τον Ρουίζ, με τον τελευταίο να τον γκρεμίζει.

Η ΑΕΖ έψαξε την αντίδραση και στο 57’ έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν μετά από λάθος του Ουαγκέ, ο Κάστρο βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ, με τον Αρμπολέδα ωστόσο να του λέει όχι. Δέκα λεπτά αργότερα μετά από μπαλιά του Σλόγκαρ, ο Ντιγκινί έκανε την προβολή με τον Αρμπολέδα σωστά τοποθετημένο να σταματά τη μπάλα.

Η Ανόρθωση πάντως είχε τις ευκαιρίες να τελειώσει το παιχνίδι νωρίτερα με ένα δεύτερο τέρμα. Στο 73’ το σουτ του Φερέιρα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά το σουτ του Ουαρίς σταμάτησε σώματα αμυντικών, ενώ στο 80’ το πλασέ του Καστέλ σταμάτησε σε παίκτη της ΑΕΖ με τον Φερέιρα να παίρνει το ποδοσφαιρικό ριμπάουντ να επιχειρεί το σουτ και τη μπάλα να καταλήγει αυτή τη φορά στο οριζόντιο δοκάρι.

Αφού όμως η Ανόρθωση δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες η ΑΕΖ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 87’. Μετά από εκτέλεση κόρνερ απ’ τον Φράγκο, ο Ντελμίρο νίκησε τους πάντες στον αέρα και έγραψε το 1-1. Αυτή ουσιαστικά ήταν και η τελευταία μεγάλη φάση της αναμέτρησης, με το παιχνίδι να τελειώνει στο 1-1.