ΑΕΛ-Ανόρθωση 0-1: Κλείνει το μάτι στην Ευρώπη! (vid)

Με «χρυσό» σκόρερ τον Ντούρις η «Κυρία» απέδρασε με το διπλό από Λεμεσό

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ανόρθωση στη Λεμεσό επί της ΑΕΛ με 0-1 για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος μας. Το «χρυσό» γκολ σημείωσε ο Ντούρις στο 67’. Η Ανόρθωση, χάρις σε αυτή τη νίκη πλησιάζει στην έξοδο στην Ευρώπη. Από την άλλη, η ΑΕΛ προσπάθησε, τα έδωσε όλα, όμως γεύτηκε μια ήττα που την απομακρύνει από τους στόχους της.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το παιχνίδι στη Λεμεσό άρχισε με περισσότερο παιχνίδι κέντρου στα πρώτα του λεπτά. Η ΑΕΛ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία στο 14’. Ο Σίλβα έκανε το γύρισμα για τον Ρομάν, ο οποίος έπιασε το σουτ, ο Χάρους έσωσε σωτήρια και στην επαναφορά ο Τόρες έπιασε ένα δυνατό σουτ, το οποίο ο Ισραηλινός πορτιέρο έσωσε ξανά με πολύ εντυπωσιακό τρόπο. Στο 18’, ο Ντουγκλάο αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού και αντικαταστάθηκε από τον Γκάντσεφ. Στο 24’, ο Σίλβα έκανε την εξαιρετική σέντρα, ο Κέβιν Λαφράνς έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ. Η Ανόρθωση απείλησε για πρώτη φορά στο 28’. Ο Ράγιος εξαπέλυσε ένα φαλτσαριστό σουτ με το αριστερό, ο Βοζίνια άγγιξε την μπάλα με τα ακοροδάκτυλά του και την έστειλε στο κάθετο δοκάρι του. Στο 35’, ο Τόρες έκανε μια ωραία κούρσα, έφθασε λίγο έξω από την περιοχή της Ανόρθωσης, έπιασε το σουτ, όμως ο Χάρους έδιωξε τον κίνδυνο με γροθιές. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η ομάδα της Αμμοχώστου βγήκε στην αντεπίθεση, ο Ράγιος βρήκε με κάθετη τον Σισέ, αυτός βρέθηκε απέναντι στον Βοζίνια, όμως έπιασε το πλασέ που έφυγε μόλις άουτ! Στο 5ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αράζ Αμπντουλάγιεφ έπιασε το σουτ που απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο πορτιέρο της ΑΕΛ. Γενικότερα, ήταν ένα ημίχρονο με πολύ καλό ρυθμό και ξεκάθαρες ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα της Λεμεσού να μπαίνει καλύτερα και να έχει την κατοχή της μπάλας. Στο 56’, ο Ράγιος εκτέλεσε το φάουλ στο δεύτερο δοκάρι και ο Ντούρις με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Η ομάδα της Αμμοχώστου ευτύχησε να προηγηθεί στο 67’ με μια στιγμή της ποδοσφαιρικής ευφυϊας του Ρούμπεν Ράγιος. Ο Ισπανός επιτελικός μέσος βρήκε με εξαιρετική κάθετη πάσα τον Μιχάλ Ντούρις, ο οποίος απέφυγε τον Βοζίνια και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, ο Μπαλταζάρ έριξε μέσα τους Σάσι και Γκαμπιονέτα, όμως η Ανόρθωση άντεξε στην πίεση και πήρε μια νίκη που την φέρνει πιο κοντά στην Ευρώπη.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Από πλευράς Ανόρθωσης MVP ήταν ο Χάρους, ο οποίος κράτησε ανέπαφη την εστία του με εξαιρετικές επεμβάσεις. Πολύ καλοί επίσης, οι Σίλντενφελντ και Βίκτορ, ενώ ο Ρούμπεν Ράγιος έκρινε το παιχνίδι με την εξαιρετική κάθετη πάσα στην φάση του γκολ. Από την ΑΕΛ ξεχώρισαν οι Λαφράνς και Τόρες.