Η αστοχία έφερε κουλουράκια (vid)

Συμβιβάστηκαν στη λευκή ισοπαλία Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ

Ισόπαλο 0-0 έληξε το πρώτο χρονικά ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής των πλέι οφ ανάμεσα σε Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Σε ένα παιχνίδι που δεν έδωσε και το καλύτερο θέαμα με πολλές διακοπές, η «Κυρία» στο πρώτο μέρος ήταν άκρως ανώτερη, βρίσκοντας και δοκάρι με τον Τσίκο, ενώ έχασε και κάποιες φάσεις στο δεύτερο μέρος όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο μέρος δεν είχε καθόλου καλή παρουσία όμως στο δεύτερο ημίχρονο έφτιαξε κάπως την εμφάνιση του ισορροπώντας το παιχνίδι, έχοντας και αυτός φάσεις, κυρίως στα τελευταία λεπτά, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει με το ματς να ολοκληρώνεται στο 0-0. Με αυτό τον βαθμό η Ανόρθωση ανέβηκε στους 48 βαθμούς και το ΑΠΟΕΛ στους 60.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η Ανόρθωση μπήκε πιο δυνατά μέσα στο γήπεδο και μόλις στο 3ο λεπτό απείλησε με σουτ του Τεχέρα εκτός περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Στη συνέχεια η ομάδα του Γκαγιέγο κράτησε περισσότερο μπάλα, περιορίζοντας τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του απέναντι στην εστία του Αρμπολέδα.

Η Ανόρθωση έλεγξε το παιχνίδι, κυκλοφορούσε και έψαξε για το γκολ. Στο 32’ χάθηκε τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους, μετά την λανθασμένη απομάκρυνση του Τσεμπάκ, η μπάλα στρώθηκε πλάγια δεξιά σε καλό σημείο στον Ουαγκέ που έκανε το πλασέ, όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Γενικότερα υπήρχαν αρκετές διακοπές στο παιχνίδι με τον ρυθμό να μην είναι τόσο καλός, όμως η Ανόρθωση έλεγχε το ματς χωρίς να νιώσει απειλή από το ΑΠΟΕΛ.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους η Ανόρθωση ανέβηκε περισσότερο και άγγιξε το γκολ. Στο 44 η «Κυρία» έχασε διπλή ευκαιρία μετά από κόρνερ, ο Μακούν έπιασε την κεφαλιά, απέκρουσε ο Μπέλετς, ο Τσίκο έκανε το πλασέ, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Μπέλετς, όμως σταμάτησε στο δοκάρι. Στις καθυστερήσεις χάθηκε άλλη μία ευκαιρία για την Ανόρθωση, με το σουτ του Περέα, το οποίο μάζεψε ο Μπέλετς.

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε στο 0-0.

Β’ μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν κάπως πιο ισορροπημένο, με το ΑΠΟΕΛ να χάνει την πρώτη καλή του φάση στον αγώνα. Στο 53’ έγινε σουτ του Δώνη εντός περιοχής, η μπάλα έξω.

Στη συνέχεια η Ανόρθωση ανέβηκε περισσότερο και προσπάθησε και αυτή να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Στο 58’ χάθηκε καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση μετά από μπαλιά του Φερέιρα, κεφαλιά από τον Τσίκο, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Το ΑΠΟΕΛ απάντησε στην προηγούμενη φάση στο 64’ με σουτ του Δώνη εκτός περιοχής που έφυγε λίγο έξω από την εστία του Αρμπολέδα.

Η Ανόρθωση που πατούσε ελαφρώς καλύτερα έχασε άλλη καλή φάση στο 67’ με τον Τσίκο εντός περιοχής από πλάγια που έκανε το σουτ, όμως η μπάλα και πάλι έφυγε έξω.

Πέντε λεπτά μετά χάθηκε άλλη μεγάλη φάση για την Ανόρθωση. Στο μετά από γύρισμα του Φερέιρα, έγινε το σουτ του Καστέλ στην κίνηση εντός περιοχής, η μπάλα όμως έφυγε έξω.

Μετά το 75’ ανέβηκε και το ΑΠΟΕΛ, χάνοντας μεγάλη φάση στο 78’ με τον Δώνη από πλάγια εντός περιοχής, έκανε το σουτ, όμως ο Αρμπολέδα απέκρουσε σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά ανέβηκαν και οι δύο ομάδες ψάχνοντας για το γκολ. Στο ΑΠΟΕΛ στο 89’ έχασε τεράστια ευκαιρία μετά από μπαλιά του Ντονγκαλά, ο Εφραίμ από κοντά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα έξω.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και έτσι το ματς έληξε ισόπαλο 0-0.

Εντεκάδες:

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Τεχέρα, Καστέλ, Φερέιρα (80' Γκασαμά), Τιουνέ (74' Ιωάννου), Μακούν, Κορρέα, Περέα, Τσίκο.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Παρούτης, Αντωνίου, Τζουλίου, Χρυσοστόμου.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Ζέφτε, Βιγιαφάνιες (70' Σαρφό), Κβιλιτάια (70' Ντονγκαλά), Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (85' Εφραίμ), Κοσταντίνοφ (27' Τσεμπάκ), Δώνης (85' Τομανέ).

Στον πάγκο οι Κίττος, Σιπριάνο, Γουίλσον, Μαϊόλι, Σατσιάς, Πολυκάρπου, Μεχρί.