Έκανε ποδαρικό… με show Καστέλ (vid)

Με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα η Ανόρθωση, που κέρδισε εντός έδρας τον Εθνικό με 3-0

Θεόδωρος Τσιολάκης

Το καλύτερο ξεκίνημα έκανε η Ανόρθωση για τη νέα σεζόν, η οποία επικράτησε με 3-1 του Εθνικού μέσα στο κατάμεστο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Η ομάδα του Γκαγιέγο έκανε ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο με τον Καστέλ να περνά ως αλλαγή και να αλλάζει το παιχνίδι. Έδωσε ασίστ στο 1-0 του Γκερέρο στο 62’ και σκόραρε δύο γκολ στο 66’ και στο 85’. Η ομάδα της Άχνας μείωσε σε 3-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πεχλιβάνη, όμως δεν άλλαξε ουσιαστικά κάτι στο ματς. Έτσι η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς της σεζόν.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα δέκα λεπτά είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι χωρίς κάποια φάση, με την Ανόρθωση να προσπαθεί να κυκλοφορήσει και τον Εθνικό να αμύνεται και να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα.

Στο 12ο λεπτό ο Εθνικός σημείωσε την πρώτη φάση στο ματς με τον Μάριο Ηλία να παίρνει μπάλα, να μπαίνει μέσα στην περιοχή και να κάνει το σουτ, όμως ο Αρμπολέδα απέκρουσε και στη συνέχεια ο Γκαρσία απομάκρυνε.

Τρία λεπτά αργότερα η Ανόρθωση απάντησε στην καλή φάση του Εθνικού με σουτ του Μιχάλη Ιωάννου, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με την ομάδα της Άχνας να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα και την Ανόρθωση να οργανωθεί από πίσω.

Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο εστίες.

Στο 40’ σημειώθηκε ευκαιρία για την Ανόρθωση, η μπάλα έφτασε στον Γκερέρο αυτός στο ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, όμως ο Μάρκοβιτς απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η «Κυρία» βρήκε νέα διπλή ευκαιρία με τον Γκερέρο να κάνει το σουτ, τον Μάρκοβιτς να αποκρούει, ο Φερέιρα έπιασε νέο σουτ, όμως ο Μάρκοβιτς έπεσε και μάζεψε ξανά στη γωνία του.

Ο Εθνικός απάντησε στις ευκαιρίες της Ανόρθωσης στο 42’ με τον Μάριο Ηλία να κάνει την μπαλιά, τον Ντράζιτς να πιάνει την κεφαλιά, όμως ο Αρμπολέδα ήταν στη θέση που έπρεπε και μάζεψε την μπάλα.

Έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο Εθνικός μπήκε πιο δυνατά και μόλις στο 47’ έφτασε στο γκολ μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Λομοτέι με προβολή σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, κάτι που επικυρώθηκε και από το VAR.

Στη συνέχεια η Ανόρθωση απάντησε σε αυτή την προειδοποίηση του Εθνικού με δύο φάσεις. Στο 54’ ο Φερέιρα εντός περιοχής έπιασε το σουτ από πλάγια θέση η μπάλα πέρασε έξω και στο 56’ ο Ιωάννου με σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε και πάλι έξω.

Η ομάδα του Γκαγιέγο ανέβηκε και πατούσε καλύτερα μέσα στο γήπεδο από τον αντίπαλο και στο 61’ έχασε καλή ευκαιρία με τον Καστέλ, μέσα στην περιοχή πήρε μπάλα γύρισε και έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και πήγε κόρνερ.

Η πίεση της «Κυρίας» έφερε καρπούς και στο 62’ έφτασε στο γκολ με τον Γκερέρο, ο οποίος υποδέχθηκε την πάσα από τον Καστέλ και με εύστοχο πλασέ σκόραρε, το γκολ αρχικά ακυρώθηκε για οφσάιντ, όμως άλλαξε μετά η απόφαση μέσω του VAR.

Στο 66’ η Ανόρθωση έφτασε και σε δεύτερο γκολ μετά από σουτ του Παρούτη η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και ο Καστέλ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το γκολ να ακυρώνεται για οφσάιντ, όμως το VAR και πάλι άλλαξε την απόφαση του βοηθού με το τέρμα εν τέλει να μετρά και να γίνεται το 2-0.

Στο τελευταίο 20λεπτο η Ανόρθωση έλεγξε το παιχνίδι όπως έπρεπε, περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τον Εθνικό, κράτησε μπάλα και συνάμα η υπόθεση νίκη έγερνε προς το μέρος της.

Στο 85’ η Ανόρθωση έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Καστέλ να παίρνει μπάλα εντός περιοχής και με πλασέ να γράφει το 3-0 για την ομάδα του.

Στο 89’ ο Εθνικός πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Πεχλιβάνη μετά από ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Το γκολ του Εθνικού δεν άλλαξε ουσιαστικά κάτι στην αναμέτρηση, έτσι η Ανόρθωση πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με 3-1, ξεκινώντας με το δεξί τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις.