Ένα σου, ένα μου… τα λέμε στο ΓΣΠ!

ΑΕΛ-Ομόνοια αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο πρώτο παιχνίδι της προημιτελικής φάσης

Το πρώτο παιχνίδι για τα προημιτελικά του κυπέλλου ανάμεσα στην ΑΕΛ και στην Ομόνοια δεν ανέδειξε κάποια ομάδα νικήτρια. Γαλαζοκίτρινοι και πράσινοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 και θα… λύσουν όποιες οριστικές διαφορές έχουν στον επαναληπτικό της 13ης Απριλίου στο ΓΣΠ. Λόγω της εικόνας του αγώνα και της δυναμικότητας που έδειξαν οι δύο ομάδες, δεν μπορεί κανείς να βάλει το… χέρι του στη φωτιά δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στη μία ή στην άλλη ομάδα.

Οπόταν, όλα είναι ανοικτά. Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ στο 50’ με τον Σάντος μετά από πολύ ωραία προσπάθεια του Βραζιλιάνου, ενώ η Ομόνοια ισοφάρισε δέκα λεπτά αργότερα (60’) με τον Παπουλή, επίσης με ένα όμορφο σε δημιουργία και εκτέλεση τέρμα. Αυτό το δεκάλεπτο ήταν και η καλύτερη ουσία του αγώνα.

Το πρώτο 15λεπτο στην αναμέτρηση πέρασε κάπως… ήσυχα. Δεν υπερείχε κάποια ομάδα εμφανώς. Από τη μια η ΑΕΛ περιόρισε την Ομόνοια στο μισό γήπεδο, χωρίς, αυτό να σημαίνει πως ήταν καλύτερη. Όσο πλησίαζε το 20λεπτο οι φάσεις ήταν λιγοστές, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν με Μπασιρού, Λοΐζου και Παπουλή, αλλά σε ευκαιρίες οι οποίες δεν χαρακτηρίζονται ως κραυγαλέες, με άστοχες προσπάθειες. Το ίδιο ίσχυσε περίπου και για τους γαλαζοκίτρινους οι οποίοι έφτιαξαν κι αυτοί δύο τελικές με τους Τεϊσέιρα και Μπαλντέ. Αυτά ήταν και τα δεδομένα του πρώτου ημιχρόνου.

Άκρως αντίθετη η εικόνα στην επανάληψη, η οποία επεφύλασσε τέρματα. Αρχικά η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ στο 50’ με… σόλο από τον Σάντος που πέρασε από δύο παίκτες κι έκανε το σουτ (κόντραρε και στον Γιούστε η μπάλα), ενώ δέκα λεπτά αργότερα, στο 60’, η Ομόνοια έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Παπουλή. Ο Ελλαδίτης συνδυάστηκε με τον Μποτεάκ πολύ όμορφα, ο Γάλλος γύρισε στην περιοχή και ο πρώτος με πλασέ από το σημείο το πέναλτι περίπου, διαμόρφωσε το 1-1. Από το σημείο ισοφάρισης από πλευράς Ομόνοιας μέχρι το 80’, καταγράφηκαν μία καλή στιγμή για κάθε ομάδα. Στο 65’ η Ομόνοια απείλησε με τον Μάταβζ και στο 75’ η ΑΕΛ με τον Τσέποβιτς.

Νιλ Λένον και Σάββας Παντελίδης ανακάτεψαν κάπως την… τράπουλα με τις αλλαγές τους αλλά καμία ομάδα δεν κατάφερε να πετύχει το δεύτερο γκολ που θα οδηγούσε στη νίκη με 2-1 και κατ’ επέκταση θα έδεινε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού στο ΓΣΠ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Σάντος, Ριστέφσκι, Τεϊσέιρα, Μαζάν, Ζντραφκόφσκι (75' Ρέινολντς), Παπαφώτης (89' Φραντζής), Μπαλντέ (46' Τόρες), Έουλερ (84' Ριέρα), Μαρόσα (75' Τσέποβιτς), Μιλιτσεάνου.

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Oυζόχο, Xούμποτσαν (70' Ψάλτης), Γιούστε, Λανγκ, Λέτσιακς, Χαραλάμπους, Μπασιρού, Λοΐζου (81' Λοβέρα), Μποτεάκ, Παπουλής (92' Ζαχαρίου), Μάταβζ (70' Κακουλλής).

Στάδιο: Τσίρειο.

Σκόρερ: 50' Σάντος, 85' Ρέινολντς, 86' Μιλιντσεάνου / 60' Παπουλής.

Κίτρινες: 24' Μπαλντέ / 45' + 3 Λέτσιακς.