ΑΕΛ: Τα χάλασε στο δεύτερο μέρος, κρατά το πρώτο...

Tο δεύτερο μέρος δεν κύλησε τόσο καλά όσο το πρώτο για τους γηπεδούχους...

Η ΑΕΛ δέχθηκε την ήττα με 0-2 από τον Απόλλωνα στο ντέρμπι της Λεμεσού, παιχνίδι το οποίο διεξήχθη στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ. Οι γαλαζοκίτρινοι παρουσιάστηκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, παρά την ήττα από τους κυανόλευκους.

Οι οδηγίες του Κέρκεζ ήταν να πιέσουν τον Απόλλωνα, ώστε να μην τον αφήσουν να πιάσει ρυθμό, γεγονός που αν συνέβαινε θα τους άφηνε από νωρίς πίσω στο σκορ. Οι κυανόλευκοι προσπαθούν να… τελειώνουν τα παιχνίδια από νωρίς, γι’ αυτό και ο τεχνικός της ΑΕΛ θέλησε να περιορίσει τον ρυθμό των -τυπικά- φιλοξενουμένων, κάτι το οποίο επιτεύχθηκε αφού κράτησε το μηδέν. Ωστόσο, το δεύτερο μέρος δεν κύλησε τόσο καλά όσο το πρώτο για τους γηπεδούχους.

Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ, πίεσαν ψηλά και για ένα δεκάλεπτο κατάφεραν να δημιουργήσουν ευκαιρίες για επίτευξη γκολ, όμως ο Απόλλωνας ήταν αυτός που σκόραρε στο 57o λεπτό της αναμέτρησης. Η ομάδα του Κέρκεζ, αναγκαστικά βγήκε μπροστά προσπαθώντας να αντιδράσει φέρνοντας το ματς στα ίσα, όμως άφησε χώρους πίσω με αποτέλεσμα να δεχθεί το δεύτερο γκολ από τον Γιούστε στο 76’.

Συμπερασματικά, αυτό που έλειπε από τους γηπεδούχους ήταν το καθαρό μυαλό στο τελείωμα των φάσεων, καθώς αν πετύχαινε κάποιο γκολ, ίσως να μπορούσε να πάρει το βαθμολογικό όφελος.