ΑΕΛ - Πάφος FC 0-2: Φιλική ήττα πριν την πρεμιέρα

ΑΕΛ και Πάφος ρίχνονται στη μάχη σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας πριν από το πρωτάθλημα

Την ήττα με 2-0 γνώρισε η ΑΕΛ στο Τσίρειο από την Πάφος FC. Η ομάδα του Μπαλταζάρ δέχθηκε 2 τέρματα νωρίς νωρίς στο πρώτο ημίχρονο (8' και 13') και από εκείνη τη στιγμή και έπειτα παρά το γεγονός πως πίεσε δεν κατάφερε να σκοράρει κάποιο τέρμα. Αντίθετα τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα την έχασε η Πάφος όταν ο Γκάμποβς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Βέβαια, το αποτέλεσμα δεν έχει μεγάλη σημασία μιας και μιλάμε για φιλικό παιχνίδι και ο Μπαλταζάρ έβγαλε τα συμπεράσματα που ήθελε.

Ο αγώνας:

90': ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. Σπουδαία φιλική νίκη για την Πάφο με 2-0

87: Ο Λεόνσο θα κερδίσει τη κεφαλιά, εύκολα όμως η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Κόπριβετς

76': Δοκιμάζει το πόδι του ο Αλνταΐρ από πλάγια θέση, η μπάλα όμως έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κόπριβετς. Καλή στιγμή για την ΑΕΛ

57': Σε καλή θέση ο Γκάμποβς κάνει το σουτ, βάζει τη κόντρα ο Γουίλερ και η μπάλα κτυπά στο οριζόντιο δοκάρι

46': Ξεκινά το δεύτερο μέρος

45': (ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ) Ο Σίλβα κέρδισε την κεφαλιά, και πάλι όμως μαζεύει τη μπάλα ο Κόπριβετς, ενώ ο διαιτητής στέλνει τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια

40': Έπειτα από κορνερ ο Μιτρέα έπιασσε τη γυριστή κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε έξω

36′: Κέρδισε την κεφαλιά ο Τεϊσέιρα, μπλόκαρε σταθερά όμως ο Κόπριβετς

33′: Ωραίο πλασέ του Λεόνσο, σώζει ο Κόπριβετς που στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ

25': Διακοπή στον αγώνα ώστε να πάρουν μερικές ανάσες οι ποδοσφαιριστές

13': ΓΚΟΛ! Η Πάφος διπλασιάζει τα τέρματα της έπειτα από γρήγορη αντεπίθεση δουλεμένη στις προπονήσεις και έτσι έχουμε το 0-2 με τον Ντεούλ και πάλι

8': ΓΚΟΛ! η Πάφος ανοίγει το σκορ! Έγινε το πλασέ από τον Ντεούλ η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της ΑΕΛ και κατέληξε στη γωνιά του Βοζίνια που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Έτσι το σκορ είναι στο 0-1.

3': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Μέσκα πέρασε τον Κόπριβετς όμως δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

1': Πρώτο σφύριγμα του διαιτητή στον αγώνα

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αϊρόσα, Τεϊσέιρα, Μιτρέα, Γουίλερ, Σοάρες, Σίλβα, Γερολέμου, Αλνταΐρ, Μέσκα, Λεόνσο.

Πάφος: Κόπριβετς, Γκαμπόβς, Γιάνζα, Τσερνομόρντις, Χόριτς, Γκουλόν, Λότριτς, Φυλακτού, Σταύρου, Σικόρσκι, Ντέουλ.