Αγχώθηκε... αλλά κέρδισε

Σημαντική νίκη για την ΑΕΛ που επικράτησε με 2-1 της Καρμιώτισσας

Νίκη ψυχολογίας για την ΑΕΛ που επικράτησε με 2-1 της Καρμιώτισσας και ανέβηκε στην 9η θέση και στους 13 βαθμούς . Αν και αγχώθηκε στα τελευταία λεπτά κατάφερε και πήρε το πολύτιμο τρίποντο και πλέον κοιτάει το ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ.

Α' Μέρος

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ΑΕΛ να μπαίνει καλύτερα στα πρώτα λεπτά με σκοπό να επιτεθεί. Παρ' όλα αυτά η Καρμιώτισσα έκλεινε καλά τους διαδρόμους στην ΑΕΛ με τους «γαλαζοκίτρινους» να μην μπορούν να γίνουν απειλητικοί.

Στο 28ο λεπτό μετά απο γέμισμα του Γερολέμου ο Μαλόνε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Το γκολ έδωσε αυτοπεποίθηση στους ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ που προσπάθησαν να βρουν ένα δεύτερο γκολ.

Στο 43ο λεπτό και πάλι απο σέντρα του Γερολέμου, αυτή τη φορά απο κόρνερ ο Φιλίποβιτς έπιασε τη κεφαλιά και νίκησε τον Ανέστη διπλασιάζοντας τα γκολ για την ομάδα του.

Έτσι λοιπόν η ΑΕΛ απέκτησε ισχυρό προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-0.

Β' Μέρος

Η Καρμιώτισσα μπήκε καλύτερα σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο καθώς κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα. Στο 47ο λεπτό ο Ντούμπια με ωραία ατομική ενέργεια έκανε το σουτ έξω απο την περιοχή αλλά βρήκε τον Μούριελ σε ετοιμότητα.

Η ΑΕΛ η οποία ήταν σε παθητικό ρόλο καθώς ήθελε να διαφυλάξει το υπέρ της προβάδισμα προσπάθησε με αντεπιθέσεις να απειλήσει την εστία του Ανέστη.

Στο 69ο λεπτό η μπάλα ήρθε στον Μόρσαι ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Ανέστη απέκρουσε.

Η Καρμιώτισσα προσπάθησε να πιέσει την άμυνα της ΑΕΛ για να βρει το γκολ που θα την ξαναέβαζε στο παιχνίδι. Στο 76ο λεπτό μετά απο εκτέλεση κόρνερ ο Αγγελή έπιασε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 89ο λεπτό η ομάδα των Πολεμιδιών κατάφερε να σκοράρει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Ο Ντούμπια πήρε τη μπάλα μέσα στη περιοχή και απο κοντά δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Μούριελ.

Παρ'ότι αγχώθηκε στα τελευταία λεπτά η ΑΕΛ πήρε την νίκη και έφτασε στους 13 βαθμούς. Νίκη ψυχολογίας για τους «γαλαζοκίτρινους» που πλέον κοιτάνε το επόμενο παιχνίδι με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ.

ΑΕΛ: Μούριελ, Φραντζής, Μπάστο, Φιλίποβιτς, Ντέγουεστ, Τζιαλμά, Μεντόγεβιτς, Σρνίτς, Γερολέμου, Τσέρνιχ, Χέντι

Καρμιώτισσα: Ανέστης, Μαλόνε, Ντούμπια, Φουρ, Παντελή, Τσουκαλάς, Θεοδώρου, Ρόσι, Νιούπορτ, Χριστοφόρου, Σουκ

Σκόρερ: 28' Μαλόνε(Αυτογκόλ) ,43'Φιλίποβιτς / 89' Ντούμπια

Kίτρινες: -/ Παντελή,Νιούπορτ