ΑΕΛ-Ερμής 4-0: Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε

Με το ενάμισι πόδι στα ημιτελικά του Κυπέλλου η ομάδα της Λεμεσού

Η ΑΕΛ πήρε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης επί του Ερμή, κερδίζοντας τον με 4-0 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Κύπρου. Αγκάνοβιτς με δύο γκολ, Χουράδο και Γουίλερ οι σκόρερ της ομάδας του Κέρκεζ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο άρχισε ο αγώνας για την ΑΕΛ. Μόλις στο 2’, ο Χουράδο βρήκε τον Αγκάνοβιτς εντός περιοχής και αυτός με δυνατό σουτ «άνοιξε» το σκορ για την ομάδα του. Η ΑΕΛ συνέχισε να ελέγχει απόλυτα τον αγώνα και στο 21’, ο Ανδρέας Αβραάμ είχε μια σέντρα σουτ από αριστερά που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε. Τρία λεπτά αργότερα, ο Αγκάνοβιτς είχε ένα σουτ εντός περιοχής, το οποίο απέκρουσε σωτήρια ο Φιρινίδης. Στο 34’, η ομάδα της Λεμεσού πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Αγκάνοβιτς έκανε το σουτ στο δοκάρι, στην επαναφορά ο Νιλς Τεξέιρα έκανε το σουτ που απέκρουσε ο Φιρινίδης, ο Σχραντζ στη συνέχεια βρήκε τον Γουίλερ και αυτός με πλασέ σκόραρε. Η ομάδα της Λεμεσού διεύρυνε το προβάδισμα της στο 44’. Ο Αβραάμ βρήκε τον Χουράδο στην περιοχή και αυτός με πλασέ σε κενή εστία πέτυχε το 3-0, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Β΄' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε σε χαμηλό τέμπο, με τους δύο προπονητές να προβαίνουν πολύ γρήγορα σε διορθωτικές κινήσεις. O Κέβιν Λαφράνς είχε ένα καλό σουτ στο 55’, το οποίο πέρασε άουτ από την εστία του Φιρινίδη. Το δεύτερο ημίχρονο δεν διεκδικεί «δάφνες» ποιότητας, με τους «γαλαζοκίτρινους» της Λεμεσού να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Στο 87’, η ομάδα της Λεμεσού κέρδισε πέναλτι σε παράβαση του Κατσιατή στον Γουίλερ. Ο Αγκάνοβιτς ευστόχησε στην «εσχάτη των ποινών», γράφοντας το τελικό 4-0.

Ένα αποτέλεσμα που βρίσκει την ΑΕΛ με ισχυρό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού σε μια βδομάδα στη Λάρνακα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Από πλευράς ΑΕΛ οι Αγκάνοβιτς και Γουίλερ ξεχώρισαν. Από πλευράς Ερμή, δεν ξεχώρισε κάποιος ιδιαίτερα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από την ΑΕΛ δεν υστέρησε κάποιος. Από πλευράς του Ερμή, ήταν πάρα πολλοί οι υστερήσαντες.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Οκτώ αλλαγές πραγματοποίησε στο αρχικό του σχήμα ο τεχνικός της ΑΕΛ Ντούσαν Κέρκεζ σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα πρωταθλήματος κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα. Οι μοναδικοί που διατηρήθηκαν στο αρχικό σχήμα ήταν οι Γουίλερ, Αντρέ Τεϊσέιρα και Νιλς Τεξέιρα. Οι αλλαγές του ήταν καθαρά τακτικής και προσώπων.

Τον ίδιο αριθμό αλλαγών με τον συνάδελφο του πραγματοποίησε και ο τεχνικός του Ερμή Χρύσης Μιχαήλ σε σχέση με την ισοπαλία κόντρα στην Δόξα. Οι μοναδικοί που διατηρήθηκαν στο αρχικό σχήμα ήταν οι Πηλέας, Μαλόν και Κουατσίκα. Οι αλλαγές του στην επανάληψη ήταν για να πάρει κάτι από το παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Αβραάμ Τσούκκας έκανε μεγάλο λάθος στο 32',όταν και θα μπορούσε να αποβάλει τον Φιντέλις της ΑΕΛ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Μπανούση. Σωστό το πέναλτι που υπέδειξε.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Γκαστανιάγα, Αβραάμ, Λαφράνς, Φιντέλις (49 Λεάντρο Σίλβα), Χουράδο (67' Παπαδόπουλος), Γουίλερ, Ν. Τεξέιρα (49' Αντόνια), Σραντζ, Αγκάνοβιτς

Ερμής: Φιρινίδης, Ταραλίδης, Κατσιατής, Μαύρου, Πηλέας (59' Μπουλά), Μαλόν (67' Μακρίεφ), Κουατσίκα, Νγκαγκά, Μπανούσης, Χριστοδούλου, Λύτρα (46' Μαρτίνιουκ)

Σκόρερς:  2' Αγκάνοβιτς, 34' Γουίλερ, 44' Χουράδο, 88' Αγκάνοβιτς (πέν.)/-

Κίτρινες:  Φιντέλις, Σχραντζ/ Μπανούσης