ΑΕΛ: Ας μιλήσουμε για αντίδραση…

Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκες κέρδισε πολλά απ' τη σημερινή ανατροπή

Σε ακόμη μια πολύ σημαντική νίκη έφθασε η ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού βρέθηκε να χάνει απ’ την ΕΝΠ με 0-1 και μάλιστα η εικόνα της στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλή, όμως στο δεύτερο ημίχρονο έβγαλε αντίδραση και έφθασε σε μια σπουδαία νίκη με 4-1. Μια νίκη απ’ την οποία η ΑΕΛ κέρδισε πολλά.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που είδαμε την ΑΕΛ να βρίσκεται πίσω στο σκορ στο φετινό πρωτάθλημα. Μάλιστα δεν ήρθε κόντρα στην ροή του αγώνα. Η εικόνα της ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου καλή. Η μάχη στο κέντρο χάθηκε, ενώ οι ακραίοι επιθετικοί δεν είχαν μπει στο παιχνίδι. Χρειαζόταν μπόλικη δουλειά στο ημίχρονο από πλευράς Κέρκες ώστε να ξυπνήσει την ομάδα και να φθάσει στην ανατροπή.

Κι όμως ότι και αν είπε ο Βόσνιος στους ποδοσφαιριστές του κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου, στο δεύτερο 45λεπτο είδαμε μια διαφορετική ομάδα. Μια ομάδα όπως αυτή που είδαμε σε προηγούμενα παιχνίδια, ίσως μάλιστα και πιο καλή. Ο Τόρες ήταν πρωτεργάτης για την ανατροπή, ενώ κανείς ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ δεν σταμάτησε λεπτό. Όλοι έτρεχαν με και χωρίς τη μπάλα, με αποτέλεσμα να επιβληθούν πλήρως στο παιχνίδι. Τα τέσσερα τέρματα ήρθαν με σχετική ευκολία, ενώ χάθηκαν και ευκαιρίες για ακόμη περισσότερα.

Για ακόμη μια φορά η ΑΕΛ έδειξε πως έχει τη νοοτροπία νικητή. Ακόμη και σε ένα παιχνίδι που στράβωσε αρχικά και έδειχνε πως δύσκολα θα άλλαζε, όχι μόνο κατάφερε να φθάσει στη νίκη, αλλά να το μετατρέψει σε θρίαμβο. Η ένεση ψυχολογίας τεράστια και στη συνέχεια ακολουθούν ντέρμπι. Και όταν σε ένα παιχνίδι που στραβώνει αντιδράς με αυτό τον τρόπο τότε είσαι έτοιμος για όλα. Είναι γι’ αυτό που το σημερινό παιχνίδι έχει να δώσει πολλά στην ΑΕΛ.