ΑΕΛ - ΑΠΟΕΛ 0-0: Το μηδενικό που μας αξίζει...

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Σε ένα παιχνίδι ντροπή για το κυπριακό ποδόσφαιρο, ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ μετά από τρεις ώρες(!!!) έφεραν ένα 0-0 που είναι το τελευταίο που έχει σημασία. Μια μαύρη μέρα με συμπλοκές, τραυματισμό ball boy, διακοπή και όλα αυτά που μας κάνουν να αποστρεφόμαστε το ποδόσφαιρο που έχουμε. Σε αυτή την ανάλυση θα αναλύσουμε μόνο το αγωνιστικό κομμάτι. Για όλα τα άλλα χύθηκε και θα χυθεί μπόλικο μελάνι.

Α’ ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μπόλικη δύναμη και από τις δυο ομάδες. Είχαν πάθος οι ποδοσφαιριστές, έμπαιναν με δύναμη στις μονομαχίες. Μόλις στο 4’ ο Εμπεσίλιο δοκίμασε το πόδι του από μακριά, όμως ο Βοζίνια ήταν έτοιμος. Δυο λεπτά αργότερα και πάλι ο Ολλανδός πυροβόλησε, όμως ο πορτιέρο είπε και πάλι όχι. Στο 23’ ο Αλνταΐρ έπιασε μια κεφαλιά μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Σοάρες, όμως η μπάλα πέρασε απελπιστικά έξω. Την ίδια κατάληξη είχε και του σουτ του Σοάρες στο 28’. Από εκεί και πέρα δεν είδαμε ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο καθώς ήρθε η διακοπή και όλα τα γνωστά. Μάλιστα με την επανέναρξη του αγώνα οι παίκτες των δυο ομάδων άλλαζαν πάσες για ζέσταμα. Κάπως έτσι τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Β’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκε ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο μέρος. Μόλις στο 49’ ο Εμπεσίλιο έκανε το σουτ, όμως ο Βοζίνια ήταν και πάλι έτοιμος. Στο επόμενο λεπτό ο Σάλαι δεν βρήκε στόχο σε σουτ που επιχείρησε. Στο 62’ ο Εμπεσίλιο ανέλαβε να εκτελέσει ένα φάουλ, όμως βρήκε για ακόμη μια φορά έτοιμο τον Βοζίνια. Στο 69’ ο Ποτέ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα. Βρέθηκε μόνος σε θέση βολής, όμως το πλασέ του πέρασε έξω. Στο 70’ το σουτ του Αλνταϊρ πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 79’ ο Ζαχίντ από εξαιρετική θέση έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνά μόλις έξω από την εστία της ΑΕΛ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα.

ΑΕΛ (Μπρούνο Μπαλταζάρ): Βοζίνια, Λεάντρο, Αβρααμ (72' Σασί), Ιρενε, Αρουαμπαρένα (80' Λεόνσο), Λαφράνς, Αιρόσα, Μιτρέα, Αλνταιρ, Γουίλερ, Σοάρες

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Δώνης): Πέρεθ, Λάγο, Βουρός, Καρλάο, Μερκής, Μοράις, Σόουζα, Σαλάι, Ζαχίντ, Ποτέ

Σκόρερς: - / -

Κίτρινες Κάρτες: Λαφράνς, Σοάρες / Σαλάι, Εμπεσίλιο

Κόκκινες Κάρτες: - / -