Πω πω μια ματσάρα, πω πω ένας ΑΠΟΕΛ!

Η ομάδα της Λευκωσίας κέρδισε την ΑΕΛ με 3-2, σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της χρονιάς

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Μεγάλη νίκη για το ΑΠΟΕΛ που στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής κέρδισε στο Τσίρειο την ΑΕΛ με 3-2, σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής αγωνιστικής περιόδου! Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με τέρματα των Μπαλντέ (18’) και Μιλιτσεάνου (35’), με το συγκρότημα του Σωφρόνη Αυγουστή να ισοφαρίζει ισάριθμες φορές με Κβιλιτάια (21’) και Μάγκλιτσα (65’). Ο Γεωργιανός είναι αυτός που διαμόρφωσε και το τελικό σκορ (75’), ενώ πέναλτι έχασε για την ΑΕΛ ο Έουλερ (11').

Γκολ και θέαμα χάρισαν οι δύο ομάδες σε όσους είδαν τον αγώνα, καθώς έχασαν αρκετές φάσεις, να πέτυχαν συνολικά πέντε τέρματα, ενώ ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν πολύ γρήγορος.

Οι νικητές με αυτό το τρίποντο σκαρφάλωσαν στην 4η θέση, φτάνοντας τους 30 βαθμούς, ενώ στην 8η θέση παρέμεινε η ΑΕΛ με 21 βαθμούς.

Α’ Ημίχρονο

Πολύ καλός ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να αρχίζουν επιθετικά τον αγώνα, προσπαθώντας να επιβάλουν το ρυθμό τους, αλλά και να εκμεταλλευτούν κυρίως τα άκρα τους.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 4’ και άνηκε στο ΑΠΟΕΛ, όταν μετά από μια συστημένη μπαλιά του Πέδρο, ο Κβιλιτάια από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής δεν μπόρεσε να βρει καλά την μπάλα, η οποία πέρασε μόλις έξω.

Στο 10’ η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Βινίσιους πάνω στον Μιλιτσεάνου, ωστόσο η εκτέλεση του Έουλερ ήταν πολύ κακή με αποτέλεσμα ο Σκουφέτ να μαζέψει εύκολα.

Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν απ’ αυτή την εξέλιξη, συνεχίζοντας να πιέζουν και καταφέρνοντας να ανοίξουν το σκορ στο 18’ με τον Μπαλντέ, ο οποίος σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Νταουσβίλι και κατέληξε στα δίκτυα.

Άμεση ήταν η αντίδραση των «Γαλαζοκίτρινων» της Λευκωσίας, καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σάντος πήρε την πρώτη κεφαλιά, χωρίς όμως να καταφέρει να απομακρύνει την μπάλα, ο Καρώ πήρε τη δεύτερη και ο Κβιλιτάια δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη στέλνοντας την στα δίκτυα.

Το γκολ του Γεωργιανού φάνηκε να δίνε ώθηση στους φιλοξενούμενους που κράτησαν περισσότερο μπάλα, ψάχνοντας τρόπους να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

Παρά ταύτα, οι παίκτες του Παντελίδη συνέχισαν να είναι επικίνδυνοι και στο 35’ πήραν εκ νέου προβάδισμα με τον Mιλιτσεάνου, ο οποίος αφού πήρε από τον Μαρόσα, έκανε μια υποδειγματική ντρίμπλα πάνω στον Καρώ, βρέθηκε φάτσα με τον Σκουφέτ, τον οποίο και «νίκησε».

Η τελευταία αξιόλογη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 42’, όταν ο Σαμπάλα έκανε το γέμισμα στην περιοχή, δεν έδιωξαν καλά οι της ΑΕΛ, με τον Οκριασβίλι να σουτάρει εντός περιοχής και να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Το 2-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Σαφώς πιο επιθετικά άρχισε το δεύτερο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ, που κράτησε περισσότερο μπάλα και έψαχνε τρόπους για να απειλήσει. Απ’ την άλλη η ΑΕΛ έκλεισε πολύ καλά τους χώρους και συνέχισε να είναι επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

Μάλιστα, η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης άνηκε στους γηπεδούχους, καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπαλντέ, ο Ριστέφκι βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Σκουφέτ και έκανε το σουτ, αλλά αυτό δεν ήταν καλό, με τον Ιταλό να μπλοκάρει εύκολα.

Ίδιο παρέμεινε το σκηνικό μέχρι και το 66’… όταν οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν στην πρώτη τους τελική στην επανάληψη. Συγκεκριμένα, μετά από σέντρα του Σαμπάλα στην περιοχή, ο Σόουζα πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στον Μάγκλιτσα, ο οποίος από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα στο πλεκτό του Μέγιερι, κάνοντας ένα σουτ στην κίνηση.

Μετά το γκολ του Κροάτη, οι φιλοξενούμενοι έγιναν ακόμη πιο επικίνδυνοι και στο 74’ έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Κβιλιτάια, ο οποίος πήρε από τον Σαρφό, έκανε φοβερό κοντρόλ, πέρασε τον Μέγιερι και κατάφερε να στείλει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια!

Παρόλα αυτά, στην επόμενη φάση ο Γεωργιανός πήρε το αίμα του πίσω, αφού πήρε την μπάλα στην περιοχή από τον Θεοδώρου, έδρασε υπέροχα και με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, ανατρέποντας το παιχνίδι για την ομάδα του.

Στη συνέχεια, οι παίκτες του Παντελίδη προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, χωρίς όμως να απειλήσουν με αξιώσεις την αντίπαλη εστία.

Η τελευταία καλή στιγμή ήρθε στο 84’, όταν ο Μέγιερι απόκρουσε με δυσκολία του σουτ που επιχείρησε ο Θεοδώρου εντός περιοχής.

ΑΕΛ (Σ. Παντελίδης): Μέγιερι, Μαζάν, Τεσέιρα, Ριστέφσκι, Σάντος, Νταβόρ (72' Ρέινολτς), Παπαφώτης (76' Ριέρα), Έουλερ (46' Αντωνίου), Μπαλντέ (86' Μαίντεβατς), Μαρόσα, Μιλιτσεάνου (46' Τσέποβιτς).

ΑΠΟΕΛ (Σ. Αυγουστή): Σκουφέτ, Πέδρο, Καρώ, Βινίσιους, Σαμπάλα, Σόουζα, Νταουσβίλι (65' Σαρφό), Ντε Βινσέντι (65' Θεοδώρου), Νατέλ (26' Οκριασβίλι), Εφραίμ (46' Μάγκλιτσα), Κβιλιτάια (90' Έσελινγκ).

Σκόρερ: 18' Μπαλντέ, 35' Μιλιτσεάνου / 21' και 75' Κβιλιτάια, 66' Μάγκλιτσα.

Κίτρινες: 27' Παπαφώτης (στο ΄όριο), 82' Μπαλντέ / 5' Κβιλιτάια, 31' Πέδρο, 68' Σαμπάλα.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου.