Γαλαζοκίτρινο το θρίλερ

Διαφήμιση του ποδόσφαιρου στην Λεμεσό

Χορταστικό παιχνίδι με εφτά γκολ και δυο κόκκινες, με την ΑΕΛ να κάνει το δυο στα δυο και να πιάνει κορυφή, καθώς επικράτησε της ΑΕΖ με 4- 3. Ένα παιχνιδι που τα είχε όλα αποβολές, υπέροχα τέρματα, αρκετές κίτρινες κάρτες, πέναλτι και ήταν μια διαφήμιση του ποδόσφαιρου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ Ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με καλό ρυθμό από τις δύο ομάδες. Μόλις στο 10' της αναμέτρησης ο Κάστρο χτύπησε στην αντεπίθεση και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Ολιβέιρα για να γράψει το 0-1. Μέτα από 6 λεπτά η ΑΕΖ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Σλόγκαρ ο οποίος νίκησε με σουτ τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Όλα αλλάξαν ομως στο 28ο λεπτό όταν ο Παστελλής αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα σε μια φάση που σταμάτησε τον Μόρσεϊ ο οποίος έφευγε στην αντεπίθεση με πολύ καλές προϋποθέσεις. Όσο περνούσε ο χρόνος η ΑΕΛ κέρδιζε χώρο χωρίς ωστόσο να έχει ουσιαστικά απειλήσει την ΑΕΖ. Αυτό μέχρι το 45ο λεπτό όταν με ένα εξαιρετικό σουτ του Ανδρέου που κτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίκτυα του Μπέκερ κατάφερε να μειώσει σε 2 – 1. Ενώ πριν την λήξη του πρώτου ημίχρονου η ΑΕΛ απείλησε μέχρι και για την ισοφάριση, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Β Ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο με το καλημέρα η ΑΕΛ βρήκε την ισοφάριση. Στο 52' ο Χέντι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ ενώ η μπάλα είχε κοντράρει και στον Χατζηβασίλη με τον Μπέκερ να μην καταφέρνει να αποκρούσει και το σκορ να γίνεται 2-2. Στο επόμενο διάστημα η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει για να φέρει τούμπα το παιχνιδι και τα κατάφερε όταν στο 72' ο Σρνιτς νίκησε τον τερματοφύλακα της ΑΕΖ με ένα πολύ ωραίο φαλτσαριστό σουτ κάνοντας το 3-2. Το παιχνίδι όμως είχε κι άλλο δράμα. Στο 80ο λεπτο της αναμέτρησης η ΑΕΖ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Παπαφώτη μετά από υπόδειξη του VAR.  O Σιφνέος το μετέτρεψε σε γκολ με το παιχνιδι να έρχεται ξανά στα ίσα. Δυο λεπτά αργότερα ο Ντελμίρο αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ΑΕΖ με 9 ποδοσφαιριστές. Στο 89' η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή της και ο Παπαφώτης με απίθανο σουτ έστειλε τη μπάλα σε ένα σημείο που ο αντίπαλος τερματοφύλακας δεν μπορούσε να αντιδράσει διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 4-3.

Εντεκάδες:

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής, Σωτηρίου, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου, Μεντόσα, Μαρς, Φιλίποβιτς, Τσούκα, Μαρσάι, Μακρής

Στον πάγκο: Μπέκερ, Κυριάκου, Παπαφώτης, Μπεραχίνο, Τσέρνιχ, Σρνιτς, Μέντες, Χέντι, Σιλβέστρος, Κολιάς, Θεμιστοκλέους, Κοντινέλα

AEΖ: Μπέκερ, Παστελλής, Κ.Αντωνίου, Σαρφό, Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Κάστρο, Ρέινολντς, Χατζηβασίλης, Χρίστου, Γιουσούφ

Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Στυλιανού, Χ.Αντωνίου, Χριστοφή,

Χαραλάμπους, Μιχαηλίδης, Γκοντγουιν, Σιφνέος, Ελ Γκαμάρτι, Κκώστης, Καρανικόλας, Ιωσηφίδης

Σκόρερ: 45, Ανδρέου , 52, Χέντι , 72, Σρνιτς, 89, Παπαφώτης / 10,Κάστρο,16, Σλόγκαρ, 80, Σιφνέος(πεν)

Κίτρινες: Αντωνίου, Φιλίποβιτς,Ντελμίρο,Μπέκερ,Μεντόσα,Χριστοφή,Λ.Λουκα,Παπαφώτης,Σιφνέος

Κόκκινη: Παστελλής, Ντελμίρο(Δεύτερη Κίτρινη)

Διαιτητής: Κυριάκος Αθανασίου