Ζυρίχη-ΑΕΚ 1-2: Ιστορική νίκη και πάνω από μισό εκατομμύριο στην τσέπη

Γιάννου και Τρισκόφσκι έκαναν τη διαφορά για τους περσινούς κυπελλούχους

Την πρώτη της νίκη εκτός έδρας σε φάση ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ πέτυχε η ΑΕΚ η οποία κατάφερε να υποτάξει την Ζυρίχη μέσα στην Ελβετία και να πανηγυρίσει ένα ιστορικό διπλό. Γιάννου και Τρισκόφσκι ήταν οι ποδοσφαιριστές που βρήκαν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα με τους Ελβετούς να ισοφαρίζουν ενδιάμεσα και να πιέζουν για δεύτερο γκολ ωστόσο η τελευταία λέξη άνηκε στον πρώτο σκόρερ των κιτρινοπράσινων σε όλες τις διοργανώσεις. Η επιτυχία αυτή φέρνει στο ταμείο της ΑΕΚ ένα ποσό μεγαλύτερο του μισού εκατομμυρίου ευρώ με μοναδικό μελανό σημείο το γεγονός ότι ο Σίλβα ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με ενοχλήσεις.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με πρόθεση να απειλήσει κυρίως από το δεξί άκρο ξεκίνησε την αναμέτρηση η Ζυρίχη, με τον Κελίφι στο 5ο λεπτό να βλέπει τον Λαρένα να απομακρύνει τη μπαλιά του. Δύο λεπτά αργότερα ο Μαρσκεσάνο με γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι είδε τον Τόνιο να μπλοκάρει σταθερά, με τους κιτρινοπράσινους να απειλούν για πρώτη φορά στο 12ο λεπτό με σουτ του Χέφελ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Στο 15ο λεπτό ο Κριεζίου αστόχησε με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κελίφι δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έξοδο του Τόνιο, πλασάροντας ανεπιτυχώς σε κενή εστία. Τρεις κίτρινες κάρτες βγήκαν από το τσεπάκι του Ρώσου διαιτητή από το 24ο μέχρι το 28ο λεπτό, με την ΑΕΚ να στέλνει το προμήνυμα με εκτέλεση φάουλ του Χέφελ, η οποία απομακρύνθηκε.

Στο 31ο λεπτό ο Γκαρσία δέχθηκε κτύπημα στο πρόσωπο και πάτημα στο γόνατο από τον Κριεζίου ωστόσο και τα δύο πέρασαν ατιμώρητα. Εφτά λεπτά αργότερα ο Ακοράν έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Γιάννου ακολουθώντας την πορεία της μπάλας, κατάφερε με τη βοήθεια της τύχης να τη στείλει στα δίκτυα των Ελβετών κάνοντας το 0-1.

Στο 42ο λεπτό ο Τολεμές πάτησε περιοχή αλλά δεν κατάφερε να συνοδέψει με θετικό πρόσημο την προσπάθειά του, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Κελίφι είδε τον Γάλλο επιθετικό να βγάζει την άμυνα και να στέλνει την ομάδα του με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Την απειλή από τα δύο άκρα αναζήτησαν και στην επανάληψη οι γηπεδούχοι, πραγματοποιώντας την πρώτη τους αλλαγή με στόχο να διαφοροποιήσουν τα δεδομένα στη γραμμή κρούσης. Στο 53ο λεπτό ο νεοεισελθόντας Κρασνίγκι απείλησε με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή ωστόσο ο Τόνιο ήταν σε ετοιμότητα, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκαρσία απείλησε ωστόσο αστόχησε.

Οι γηπεδούχοι φλέρταραν με την ισοφάριση και πάλι με τον Κρασνίγκι ωστόσο το σουτ που επιχείρησε δεν ανησύχε τον Τόνιο, ενώ παρόμοια κατάληξη είχε και σουτ του Ντίξον στο 63ο λεπτό. Δύο λεπτα αργότερα ο προπονητής της ΑΕΚ επιστράτευσε τον Τρισκόφσκι αντί του Τολεμές, με σκληρά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν να δημιουργούν εστίες έντασης εντός του αγωνιστικού χώρου.

Στο 74ο λεπτό οι Ελβετοί κέρδισαν φάουλ σε πλεονεκτική θέση και με εξαιρετική εκτέλεση ο Κελίφι νίκησε τον Τόνιο ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο Βάσκος τεχνικός της ΑΕΚ έριξε στη μάχη τον Ασούμπρε αντί του Ακοράν θέλοντας να κτυπήσει στην αντεπίθεση, ωστόσο οι γηπεδούχοι επέβαλαν για τα καλά το ρυθμό τους, πιέζοντας για δεύτερο γκολ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα η ΑΕΚ πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 85ο λεπτό με τον Τρισκόφσκι να σκοράρει με διπλή προσπάθεια κάνοντας το 1-2. Στα τέσσερα λεπτά καθυστέρησης οι ποδοσφαιριστές του Άντονι Ιραόλα αμύνθηκαν υποδειγματικά και κατάφεραν να φτάσουν σε μια σπουδαία όσο και ιστορική νίκη.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Δύσκολο να εντοπιστεί ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ ο οποίος υστέρησε ωστόσο τηρουμένων των αναλογιών, ο έπαινος πάει στον Φακούντο Γκαρσία ο οποίος συμπλήρωσε μόλις το δεύτερο 90λεπτο με την κιτρινοπράσινη φανέλα και αυτό σε επίπεδο ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Ο νεαρός Αργεντινός μέσος έγινε αποδέκτης τριών σκληρών μαρκαρισμάτων στα πρώτα τριάντα λεπτά της αναμέτρησης και παρόλο που αποχώρησε προσωρινά με αιμάτωμα στο γόνατο, έσφιξε τα δόντια και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση, γράφοντας και αυτός το όνομά του στην ιστορία.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Κατώτερος των προσδοκιών και αδικαιολόγητα νευρικός παρουσιάστηκε, από πλευράς γηπεδούχων, ο Αντόνιο Μαρσκεσάνο. Ο 27χρονος Ιταλός ο οποίος αποτελεί βασικό στέλεχος της Ζυρίχης την τελευταία διετία, αντικαταστάθηκε από το ημίχρονο και αφού πρώτα φλέρταρε σε δύο περιπτώσεις με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με σκληρά μαρκαρίσματα πάνω σε παίκτες της ΑΕΚ.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Ρώσος διαιτητής ελέγχεται για τη φάση του 31ου λεπτού κατά την οποία ο Κριεζίου κτυπά πρώτα στο πρόσωπο τον Γκαρσία και στη συνέχεια τον πατά στο γόνατο προκαλώντας του και αιμάτωνα. Ο Αλεξέι Έσκοφ όχι μόνο δεν τιμώρησε τον αμυντικό των γηπεδούχων ο οποίος τρία λεπτά νωρίτερα είχε δεχθεί κίτρινη κάρτα, αλλά επέτρεψε και στη συνέχεια το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων.

Ζυρίχη (Λ. Μάγκνιν): Μπρέσεν, Μαρσκεσάνο (46' Κρασνίγκι), Πάλσον, Νεφ, Ντομιγκιόνι (88' Σομ), Οντέι, Μπαγκουρά, Κριεζίου, Ντίξον, Ροντρίγκες (73΄Βίντερ), Κελίφι

ΑΕΚ (Α. Ιραόλα): Τόνιο, Σίλβα, Τρουγιόλς, Λαρένα (84' Τομάς), Ακοράν (78' Ασούμπρε), Χέφελ, Γκαρσία, Γκονζάλες, Ιωάννου, Τολεμές (65' Τρισκόφσκι), Γιάννου

Σκόρερ: 74' Κελίφι/38' Γιάννου, 85' Τρισκόφσκι

Διαιτητής: Αλεξέι Έσκοφ (Ρωσία)

Κίτρινες κάρτες: Ντομιγκιόνι, Κριεζίου, Μαρσκεσάνο/Γκαρσία, Ιωάννου, Τολεμές, Τρισκόφσκι

Γήπεδο: Letzigrund