Όρθια στη Βρετάνη η Φενέρ (vid)

Το σκηνικό στον όμιλο της ΑΕΚ

Σώθηκε στο τέλος από τη βούλα η Φενέρ, που πήρε ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Ρεν.

Στο 7ο λεπτό ο Μανταντά έσωσε μετά από σουτ του Μπατσουαγί ενώ στο 15’ η Ρεν έφυγε στην κόντρα αλλά ο Μπουριζό αστόχησε από κοντά και στο 25’ ακυρώθηκε το γκολ του Λίνκολν.

Τελικά στο 52ο λεπτό, ο Μέλινγκ έβγαλε φοβερή μπαλιά στον Τεριέ, που έφυγε μόνος με τον Μπαγιντίρ και τον πλάσαρε ιδανικά για το 1-0.

και πριν προλάβει να συνέλθει η Φενέρ, στο Τεριέ έβγαλε την ασίστ, ο Μάιερ απέφυγε από δεξιά και τον Μπαγιντίρ και πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 2-0.

Στο 60ο λεπτό ο Καχβετσί έκανε την κούρσα στα δεξιά, έφερε την μπάλα στο αριστερό και με τρομερό σουτ μείωσε σε 2-1.

Στο 69ο λεπτό το νέο σουτ του Καχβετσί πέρασε μόλις έξω ενώ στο 74’ ο Μπαγιντίρ έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Μπουριζό και στο 83’ αποβλήθηκε ο Τραορέ. Έτσι η Φενέρ πίεσε και στο 90ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, με τον Βαλέντσια να το μετουσιώνει σε γκολ και να γράφει το 2-2.

ΡΕΝ: Μανταντά, Τραορέ, Τεατέ, Ροντόν, Μέλινγκ, Μπουριζό, Ουγκοτσούκβου (78’ Ντόκου), Μάιερ (78’ Τάιτ), Σουλεμανά (64’ Ντουέ), Γκουϊρί (64’ Τρουφέρ), Τεριέ (74’ Αμπλίν)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Μπαγιντίρ, Λουάν Πέρες (57’ Αλιόσκι), Σάλαι, Γκουστάβο Ενρίκε, Οσαγί Σάμουελ, Καχβετσί, Λίνκολν (67’ Μορ), Γιούκσεκ, Γιαντάς (87’ Ρόσι), Μπατσουαγί (66’ Βαλέντσια), Κινγκ (67’ Ζοάο Πέδρο)