Φέρτε τον επόμενο!

ΝΤΙΝΑΜΟ-ΑΕΚ 1-1

Μπορεί να αγχώθηκε η ΑΕΚ, όμως πήρε το ζητούμενο στην Λευκορωσία, μένοντας στην ισοπαλία κόντρα στην Ντιναμό Μινσκ με 1-1. Ο Ακοράν στο 94' με κούρσα από την περιοχή του σκόραρε σε κενή εστία, ισοφαρίζοντας το γκολ του Σαρόκα στο 48'. Στην αυριανή κλήρωση των πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ η ομάδα της Λάρνακας.

Η εικόνα του αγώνα

Αναγνωριστικά ξεκίνησε το παιχνίδι στο Μινσκ. Η ΑΕΚ έχασε την πρώτη της ευκαιρία στο 6’, όταν η κεφαλιά του Φλοριάν από την σέντρα του Αντωνιάδη έφυγε μόλις άουτ. Στο 19’ το γυριστό του Φλοριάν από την εκτέλεση φάουλ του Λαρένα αποκρούστηκε από τον Ιγκνάτοβιτς, ενώ το σουτ του Σαρόκα ένα λεπτό αργότερα αποκρούστηκε από τον Πάμπλο. Στο 23’ η καρφωτή κεφαλιά του Τρισκόφσκι αποκρούστηκε ενστικτωδώς από τον Ιγκνάτοβιτς. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες για να σκοράρουν και κυρίως η Ντιναμό με μακρινά σουτ, όμως το 0-0 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για την ΑΕΚ αφού η ομάδα της χώρας μας βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ. Σε μια διεκδίκηση της μπάλας ο Τρισκόφσκι ανέτρεψε στο 47’ τον Όστρακ με τον διαιτητή να δείχνει την εσχάτη των ποινών. Στο 48’ ο Σαρόκα ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 1-0 δίνοντας έτσι νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Η ΑΕΚ μετά το γκολ έδειξε να βρίσκεται σε κατάσταση πανικού αφού η Ντιναμό πίεζε την ομάδα της Λάρνακας και την απειλούσε με 2ο γκολ. Το παιχνίδι ανέβασε εντάσεις και η δύναμη ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του με πολλά δυνατά μαρκαρίσματα κυρίως από τους Λευκορώσους. Η Ντιναμό συνέχισε να πιέζει και στο 75’ ο Σαρόκα βρέθηκε μόνος στην περιοχή για να κάνει το 2-0 ωστόσο το τελείωμά του ήταν άστοχο και η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά όταν στο 82’ ο Σαρόκα έκανε ένα μακρινό σουτ με τον Πάμπλο να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ. Ο Ιμανόλ Ιδιακέθ προσπάθησε να θωρακίσει τα τελευταία λεπτά την άμυνά του βάζοντας στον αγώνα και στο Μουρίγιο. Στο 85’ ο Μπίκοφ δέχτηκε δεύτερη κίτρινη και απλοποίησε την κατάσταση για την ομάδα της Λάρνακας. Πλέον η ΑΕΚ έπρεπε απλά να αντέξει τα επόμενα 5 λεπτά. Ο διαιτητής υπέδειξε 5 λεπτά καθυστερήσεων και η ομάδα του Ιμανόλ Ιδιάκεθ έπρεπε να αντέξει. Τελικά η τύχη χαμογέλασε στην ΑΕΚ αφού σε μια εκτέλεση κόρνερ που ο τερματοφύλακας ανέβηκε στην περιοχή ο Ακοράν έφυγε σε αντεπίθεση και σε κενό τέρμα έκανε το 1-1 στο 93’. Πλέον τα πάντα είχαν κριθεί και με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή η ΑΕΚ βρέθηκε στα play-offs του Europa League.

Οι συνθέσεις:

Ντιναμό Μινσκ: Ιγκνάτοβιτς, Οστρούκ, Κουζμένοκ, Γκάλοβιτς, Μπίκοφ, Σαρόκα, Κάρποβιτς, Κλιόμπας, Νογιόκ, Κβασίνσκι, Λέκοβιτς

ΑΕΚ: Χουάν Πάμπλο, Αντωνιάδης, Τρουγιόλς, Μόισοφ, Καταλά, Λαρένα, Τέτε, Τρισκόφσκι, Χέβελ, Λαμπάν, Φλοριάν