Τα παλικάρια του Λιάσου… «ξέραναν» την ΑΕΚ! (vid)

Γκέλα για την ομάδα της Λάρνακας που έχασε εκτός έδρας απ' την ΑΕΖ με 3-1

Παλληκάρι η ΑΕΖ, λύγισε την ΑΕΚ μέσα στο «Αμμόχωστος» και πήρε τη νίκη με 3-1, πετυχαίνοντας το δεύτερο σερί τρίποντο της στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Λιάσου Λουκά παρουσιάστηκε όπως έπρεπε κόντρα σε ένα μεγάλο αντίπαλο και με το πλάνο που ακολούθησε κατάφερε να πάρει το ζητούμενο. Η ΑΕΚ για άλλο ένα παιχνίδι απογοήτευσε τον κόσμο της, καθώς υστέρησε στο αμυντικό κομμάτι, δέχθηκε εύκολα γκολ και δέχθηκε τη δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα. Στο πρώτο μέρος η ΑΕΖ προηγήθηκε με 1-0 στο 16’ με γκολάρα του Ρέινολντς, όμως ισοφάρισε σε 1-1 ο Ντίμερς στο 28’, μετά από την ισοφάριση έχασε ευκαιρίες η ΑΕΚ, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Λιάσου έφτασε σε δεύτερο τέρμα με γκολ του Ντιγκινί στο 58’, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να βγάλει ουσιαστική αντίδραση. Στις καθυστερήσεις η ΑΕΖ με άλλη μία υποδειγματική αντεπίθεση με τον Χατζηβασίλη έφτασε στο 3-1 και σε μία σπουδαία νίκη. Στους έξι βαθμούς και στην 8η θέση η ΑΕΖ, στους εφτά και στην 5η θέση έμεινε για την ώρα η ΑΕΚ.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος μπήκε πιο δυνατά η ΑΕΚ με σκοπό να επιβληθεί του αντιπάλου και να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Μόλις στο 6ο λεπτό η ομάδα του Όλτρα απείλησε με σουτ από πλάγια του Σάντος, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Η ΑΕΖ προσπάθησε να περιορίσει την ΑΕΚ, κρατώντας μπάλα και την κατάλληλη στιγμή να χτυπήσει. Κάτι που κατάφερε στο 16ο λεπτό με ένα πανέμορφο τέρμα από τον Ρέινολντς, ο οποίος με μακρινό σουτ νίκησε τον Πίριτς για να κάνει το 1-0 υπέρ της ομάδας του.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ ανέβηκε και έψαξε την ισοφάριση, χάνοντας άμεσα ευκαιρία στο 23’ με σουτ του Σολ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει και στο 28’ κατάφερε να ισοφαρίσει μετά από σουτ του Ντίμερς, η μπάλα κόντραρε στον Αντωνίου, άλλαξε λίγο πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει το 1-1.

Δύο λεπτά μετά στο 30’ χάθηκε ευκαιρία για τους Λαρνακείς να γυρίσουν το ματς, μετά από κόρνερ ο Σάντσες έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Μπέκερ έδιωξε σε κόρνερ.

Η ομάδα του Όλτρα συνέχισε να ανεβαίνει και να ψάχνει την ανατροπή. Στο 37’ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντίμερς μέσα στην περιοχή να κάνει το σουτ, όμως έπεσε με αυτοθυσία ο Ρέινολντς και έδιωξε την μπάλα.

Τρία λεπτά μετά η ΑΕΚ έχασε νέα διπλή ευκαιρία, στο 40’ πρώτα ο Σολ έκανε το πλασέ εντός περιοχής, έδιωξε ο Μπέκερ, ο Σάντος έπιασε το ριμπάουντ, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος και πάλι η ΑΕΚ μπήκε πιο δυναμικά με σκοπό να πάρει κεφάλι στο σκορ. Όμως η ΑΕΖ αμυνόταν πολύ σωστά, κλείνοντας τους διαδρόμους που οδηγούσαν προς την περιοχή της.

Εκεί που η ΑΕΚ έψαχνε το γκολ στο 58’ σε μία αντεπίθεση, ο Παστελλής κέρδισε με ωραία ενέργεια την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Ντιγκινί και αυτός με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-1 για την ΑΕΖ.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ προσπάθησε να ανέβει και να φτάσει στην ισοφάριση, όμως η ΑΕΖ κατάφερε να περιορίσει σε μεγάλο βαθμό τον αντίπαλο και να τον κρατήσει μακριά από την εστία της.

Η ΑΕΚ ναι μεν κρατούσε μπάλα, όμως δυσκολευόταν αρκετά να δημιουργήσει ευκαιρίες, με την ομάδα του Λιάσου Λουκά να κρατά γερά το 2-1 υπέρ της.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ ανοίχτηκε αρκετά ως αποτέλεσμα η ΑΕΖ να φτάσει στο 3-1 στο 90+2’ μετά από μία υποδειγματική αντεπίθεση, ο Κάστρο έδωσε στον Χατζηβασίλη, αυτός με πλασέ πέτυχε το τρίτο γκολ για την ομάδα της Λεμεσού.

Έτσι η ΑΕΖ πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο κόντρα στην ΑΕΚ με 3-1 και ανέβηκε στην 8η θέση και στους έξι βαθμούς.