ΑΕΚ χωρίς φρένα!

Ασταμάτητο τρένο η ομάδα του Μπεν Σιμόν

Θεόδωρος Τσιολάκης

Τρίποντο υψίστης σημασίας πέτυχε απόψε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε εντός έδρας της Ομόνοιας με 2-1.

Οι «κιτρινοπράσινοι» μπορεί να βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ, όμως έδειξαν χαρακτήρα κατά τη διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη.

Σε γενικές γραμμές το σύνολο του Ραν Μπεν Σιμόν ήταν καλύτερο από αυτό του Ρέιχνταλ και πήρε ένα δίκαιο τρίποντο.

Έβαλε ότι καλύτερο είχε

Ο Ραν Μπεν Σιμόν επέλεξε να παρατάξει την ΑΕΚ με ότι καλύτερο είχε στη διάθεσή του. Συγκεκριμένα προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το τελευταίο ματς. Ρομπέρζ, Γκαρθία, Πονς και Σολ πήραν τις θέσεις των Τόμοβιτς, Σάντσες, Γκάμα και Λόπες.

Κάτω από τα δοκάρια ηταν ο Πίριτς. Η τετράδα της άμυνας αποτελείτο από τους Ντιουνκού, Ρομπέρζ, Μιλίσεβιτς και Γκαρσία. Στη μεσαία γραμμή ηταν βρίσκονται οι Πονς, Λέδες και Ντίμερς, με τους Φαράζ και Τόνγκια να κινήθηκαν στα φτερά. Στην κορυφή ήταν ο Σολ.

Το χειρότερο ξεκίνημα που το έφτιαξε στη συνέχεια...

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ δεν μπήκε καθόλου καλά στο γήπεδο, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ. Γεγονός που φανέρωσε ότι οι παίκτες του Μπεν Σιμόν δεν μπήκαν συγκεντρωμένοι στο ματς.

Για καλή τύχη της ΑΕΚ η συνέχεια στο πρώτο μέρος ήταν καλύτεροι, καθώς αφυπνίστηκαν οι παίκτες των «κιτρινοπράσινων» και προσπάθησαν να φτιάξουν ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν.

Οι παίκτες του Μπεν Σιμόν είχαν καλή κυκλοφορία και δημιούργησαν φάσεις. Για καλή τους τύχη κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, γεγονός που ανέβασε και τη ψυχολογία της ομάδας.

Κυριαρχία στο δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ήταν άκρως ανώτερη από τον αντίπαλο της. Κράτησε περισσότερο μπάλα και γενικότερα είχε την κυριαρχία μέσα στο γήπεδο.

Η ομάδα του Μπεν Σιμόν έλεγξε πλήρως το παιχνίδι, άσκησε πίεση ψηλά και έδειξε αποφασιστικότητα και χαρακτήρα.

Η υπέροχη της ΑΕΚ έφερε καρπούς και κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή στο 70' με τον Σολ.

Στη συνέχεια οι «κιτρινοπράσινοι» διαχειρίστηκαν όπως έπρεπε το παιχνίδι, χωρίς να δώσουν αρκετό χώρο στην Ομόνοια, κρατώντας ένα πολύτιμο τρίποντο.

Μεγάλο βαθμολογικό άλμα

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ έστειλε ακόμη πιο ηχηρά μηνύματα ότι οι στόχοι της δεν άλλοι πέραν από πρωταγωνιστικοί. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε σήμερα κέρδισε πολλά. Αρχικά άφησε πίσω την Ομόνοια έξι βαθμούς και ταυτόχρονα διεύρυνε το αήττητο σερί των 12 αγώνων, έχοντας μόνο δύο ισοπαλίες και άλλες δέκα νίκες. Σίγουρα μια νίκη κόντρα στην Ομόνοια δίνει ακόμη περισσότερη δυναμική στην ΑΕΚ που πλέον βλέπει μόνο μπροστά.

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση

AEK: Βρήκε τον αντί-Λέδες!