ΑΕΚ: Τώρα λες οριστικά «αντίο»

Η διεκδίκηση του τίτλου του πρωταθλητή δεν μοιάζει πλέον ένας ρεαλιστικός στόχος για τους κιτρινοπράσινους

Η κορυφαία εμφάνιση της ΑΕΚ μέσα στο 2018 ήρθε την κατάλληλη χρονική στιγμή και σε ένα σημείο που η ομάδα της Λάρνακας κλήθηκε να δείξει αντανακλαστικά και να διατηρήσει τις μαθηματικές, έστω, ελπίδες της ακόμα και για διεκδίκηση του τίτλου του πρωταθλητή. Παρόλ' αυτά παρά την υπεροχή σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, ο φωτεινός πίνακας της «Αρένας» έγραψε το 2-2 ως τελικό σκορ με αποτέλεσμα οι κιτρινοπράσινοι να πάρουν πολύ πιο λίγα από αυτά που δικαιούνταν βάση απόδοσης στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος.

Λίγες ώρες νωρίτερα ο Απόλλων επικρατούσε της ΑΕΛ στέλνοντας πλέον τη διαφορά από τους Λαρνακείς σε διψήφια διαφορά ενώ υπάρχει η προοπτική αυτό το κενό να διευρυνθεί εάν ο ΑΠΟΕΛ επικρατήσει της Ομόνοιας. Σαφέστατα μετά το τέλος της ψεσινής αναμέτρησης το αίσθημα της πικρίας και της απογοήτευσης κυριάρχησε στο στρατόπεδο της ΑΕΚ και αυτό φάνηκε και στις δηλώσεις του Ιμανόλ Ιδιακέθ ο οποίος έκανε λόγο για πολύ καλή εμφάνιση αλλά ανεξήγητη απώλεια βαθμών.

Ως αδύναμος κρίκος κρίνεται ο Πάμπλο Κολίνας ο οποίος και στα δύο γκολ δεν είχε την πρέπουσα αντίδραση με αποτέλεσμα, μάλλον εύκολα, η αντίπαλος να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 33ο λεπτό και να ισοφαρίσει στο 79ο. Ο Αποστόλης Γιάννου κατάφερε να εξιλεωθεί στο 60ο λεπτό σκοράροντας μετά από τρεις τουλάχιστον κλασσικές ευκαιρίες που χαράμισε στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο εάν οι Λαρνακείς έπαιρναν κεφάλι στο σκορ, θα βλέπαμε ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι.

Πλέον η ομάδα του Ιμανόλ Ιδιακέθ στρέφει την προσοχή της στο κύπελλο εκεί όπου βρίσκεται με τα δύο πόδια στην ημιτελική φάση, επιχειρώντας παράλληλα να ανέλθει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, η οποία πλέον φαντάζει ως το ταβάνι.