ΑΕΚ-Τρέντσιν 3-0: Με τριάρα στους ομίλους! (vid-pics)

Η ομάδα της Λάρνακας θα βρίσκεται στην κληρωτίδα για την αυριανή κλήρωση

Την είσοδο της στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ για δεύτερη φορά στην ιστορία της πανηγυρίζει η ΑΕΚ, η οποία διέλυσε την Τρέντσιν στην Αρένα με 3-0, παίρνοντας πανηγυρικά το εισιτήριο της πρόκρισης.

Η ομάδα του Άντονι Ιραόλα κυριάρχησε στο σημερινό παιχνίδι με εξαίρεση το πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου, δείχνοντας την ανωτερότητα της στον αγωνιστικό χώρο. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Ιβάν Τρισκόφσκι ο οποίος δημιούργησε και τα τρία γκολ της ΑΕΚ. Σκόραρε δυο φορές ο Γιάννου και μια φορά ο Ακοράν. Το γκολ του Ισπανού ήταν το πιο όμορφο του αγώνα.

Καταλυτική ήταν η παρουσία των πέντε και πλέον χιλιάδων ΑΕΚτζήδων οι οποίοι έδωσαν σημαντικές βοήθειες στους παίκτες του Ιραόλα.

Η ομάδα της Λάρνακας θα βρίσκεται στην κληρωτίδα για την αυριανή κλήρωση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα μάθει τους τρεις αντιπάλους της.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ονειρεμένο ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο παιχνίδι καθώς ευτύχησε να σκοράρει μόλις στο 23ο δευτερόλεπτο του αγώνα. Ο Τρισκόφσκι βρήκε όμορφα τον Γιάννου και ο τελευταίος πλάσαρε εύστοχα τον Σέμρινετς για το 1-0, εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών από πέντε και πλέον χιλιάδες ΑΕΚτζήδες.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε από το πρώτα λεπτά και δεν επέτρεψε στους Σλοβάκους να κάνουν το παιχνίδι τους. Η Τρέντσιν απείλησε για πρώτη φορά στο 20ο λεπτό με μια κεφαλιά του Σούλεκ την οποία μπλόκαρε ο Τόνιο. Στο 25’ ο Λαρένα έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο. Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Τρέντσιν καταγράφηκε στο 27ο λεπτό. Ο Τσατάκοβιτς απελευθερώθηκε όμορφα έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, έκανε το πλασέ όμως η μπάλα έφυγε εκατοστά από το αριστερό δοκάρι του Τόνιο. Στη συνέχεια η ΑΕΚ απείλησε ξανά με δυο άστοχα σουτ από τους Λαρένα και Τρισκόφσκι.

Στο 35’ η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Ακοράν. Ο Ισπανός έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Σέμρινετς με μια φωτοβολίδα από το ύψος της περιοχής, έπειτα από πάσα του Τρισκόφσκι. Η ΑΕΚ απείλησε για τελευταία φορά στο πρώτο ημίχρονο στο 43ο λεπτό με ένα σουτ του Τρισκόφσκι το οποίο μπλόκαρε ο Σέμρινετς. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι Σλοβάκοι απείλησαν με τον Σλίγκερς όμως ο Τόνιο ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε τη μπάλα.

Η Τρέντσιν μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έψαξε το γκολ όμως δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την ΑΕΚ. Στο 56’ ο Ακοράν ανατράπηκε καθαρά μέσα στην περιοχή όμως ο Ρώσος διαιτητής δεν έδειξε την άσπρη βούλα. Η ΑΕΚ πέτυχε και τρίτο γκολ στο 65’ με τον Γιάννου. Ο Ελλαδίτης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά μετά από κεφαλιά πάσα του Τρισκόφσκι. Η ΑΕΚ είχε στη συνέχεια άλλες 3 με 4 τέσσερις ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ τις οποίες όμως δεν αξιοποίησε. Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε την ΑΕΚ να κερδίζει με 3-0 και να πανηγυρίζει την πρόκριση στους ομίλους.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΙΡΑΟΛΑ (ΑΕΚ): Ο Ισπανός τεχνικός της ΑΕΚ έστησε μαεστρικά την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο και βοήθησε ώστε να κερδηθεί η μάχη στον νευραλγικό χώρο του κέντρου. Η ΑΕΚ παρατάχθηκε με 4-2-3-1 στο σημερινό παιχνίδι.

ΜΟΝΙΣ (ΤΡΕΝΤΣΙΝ): Το γκολ του Γιάννου στο πρώτο λεπτό ανέτρεψε τα όποια σχέδια είχε για το παιχνίδι ο προπονητής της Τρέντσιν. Στη συνέχεια έδωσε οδηγίες στους παίκτες του να πιέσουν ψηλά και το πλήρωσαν καθώς οι παίκτες της ΑΕΚ βρήκαν πολλούς ανοιχτούς χώρους.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΚ: Ο τερματοφύλακας της Τρέντσιν, Σέμρινετς, πραγματοποίησε αρκετές επεμβάσεις και κράτησε χαμηλά το σκορ.

ΤΡΕΝΤΣΙΝ:  Ο Ιβάν Τρισκόφσκι δημιούργησε και τα τρία γκολ της ΑΕΚ και βοήθησε τα μέγιστα στο να επιτευχθεί ο στόχος της πρόκρισης. Άξιοι συμπαραστάτες του Σκοπιανού ήταν οι Γιάννου, Ακοράν και Λαρένα.