ΑΕΚ - Πάφος F.C. 1-1: Συνέχεια στις γκέλες (vid)

Ο Φόλμπρεχτ ήταν ο ήρωας της Πάφου, με γκολάρα στο παραθυράκι

Με ισοπαλία 1-1 ξεκίνησε το έτος 2019 για ΑΕΚ και Πάφο στην ΑΕΚ Αρένα για την εξ αναβολής 1η αγωνιστική του Πρωταθλήματος CYTA. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Φλοριάν στο 24ο λεπτό με πολύ ωραίο πλασέ, ωστόσο στο 78ο λεπτό η γκολάρα του Φόλμπρεχτ έδωσε τον βαθμό στην Πάφο. Με αυτό το αποτέλεσμα η ΑΕΚ είναι 6η με 21 βαθμούς ενώ η Πάφος είναι 9η με 14 βαθμούς.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να δημιουργήσουν τις όποιες προϋποθέσεις για ένα γρήγορο γκολ και κυρίως η γηπεδούχος ΑΕΚ η οποία θέλησε από την αρχή να εκμεταλλευτεί τις έξι σημαντικές απουσίες που είχε η Πάφος εξαιτίας του ότι δεν ήταν εγγεγραμμένοι στο δυναμικό της ομάδας την περίοδο που διεξήχθη η πρώτη αγωνιστική. Η ΑΕΚ επιτέθηκε κυρίως από τα πλάγια ενώ απειλήθηκε ελάχιστα, με την Πάφο να αμύνεται καλά, και να προσπαθεί κυρίως με αντεπιθέσεις, που όμως δεν εκμεταλλεύτηκε. Στο 24ο λεπτό όμως η πίεση που επέβαλε η ΑΕΚ, καρποφόρησε κι αυτό γιατί από το γύρισμα του Ακοράν, ο Φλοριάν έκανε το σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Μολ για το 1-0. Στη συνέχεια δεν είδαμε την μεγάλη στιγμή, με την ομάδα του Ιραόλα να ελέγχει τον αγώνα, με τελευταία ευκαιρία του 1ου μέρους την κεφαλιά του σκόρερ Φλοριάν, αλλά μάζεψε ο Μολ.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 2ο ημίχρονο η Πάφος προσπάθησε να γίνει πιο επιθετική έχοντας περισσότερο τον έλεγχο της μπάλας. Η πρώτη καλή στιγμή του 2ου μέρους ήταν για τους γηπεδούχους και συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό με το διαγώνιο σουτ του Φλοριάν, αλλά η μπάλα πήγε λίγο έξω. Η Πάφος σημείωσε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία 2 λεπτά αργότερα, στο 57’ με το καλό σουτ του Ντόμπνια έξω από την περιοχή, το οποίο πέρασε λίγο άουτ. Στη συνέχεια η ΑΕΚ είχε δύο σουτ με Τρισκόφσκι και Τέτε αλλά δεν απείλησαν την εστία του Μολ. Στο 78ο λεπτό όμως το ρίσκο της Πάφου να επιτεθεί απέδωσε μιας και ο Φόλμπρεχτ έπιασε το βολέ μέσα στην περιοχή και με γκολάρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας έτσι το 1-1. Η ΑΕΚ προσπάθησε στα τελευταία λεπτά για το νικητήριο γκολ αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΑΕΚ: Ο Φλοριάν ήταν θετικός για την ομάδα του μιας και άνοιξε το σκορ ενώ ήταν η μοναδική απειλή γενικότερα για την εστία του Μολ.

Πάφος: Αναμφίβολα ο ήρωας της ομάδας του, Φόλμπρεχτ, για την γκολάρα που έβαλε, ένα από τα καλύτερα γκολ της σεζόν που διανύουμε. Επίσης πολύ καλή απόδοση για από τον Μολ όσο και την αμυντική λειτουργία της Παφίτικης ομάδας.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΑΕΚ: Δεν ήταν σε καλή μέρα ο Τρισκόφσκι μιας και δεν απέδωσε τα αναμενόμενα.

Πάφος: Δεν υστέρησε κάποιος με την απόδοση του, ο καθένας συνείσφερε έτσι ώστε να πάρει την ισοπαλία η ομάδα του Κόπιτς.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΕΚ (Άντονι Ιραόλα): Σίγουρα δεν μπορεί να είναι ευχαριστημένος μιας και υστέρησε η ομάδα του στην τελική προσπάθεια και δεν κατάφερε να τελειώσει το παιχνίδι.

Πάφος (Ζέλικο Κόπιτς): Παρά τις πολλές απουσίες, η ομάδα του πήρε ένα πολύ σημαντικό βαθμό, συνεχίζοντας έτσι στο να βάζουν δύσκολα στους μεγάλους.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ (Βασίλης Δημητρίου): Υπήρξαν κάποιες φάσεις που δεν ήταν ξεκάθαρες, υπήρξαν κάποιες διαμαρτυρίες από τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων, παρ’όλα αυτά ήταν σωστός στις περισσότερες του αποφάσεις.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΕΚ (Ιραόλα): Τόνιο, Ίγκορ, Τρουγιόλς (Τομάς 79'), Καταλά, Ακοράν, Τέτε (Λαρένα 67'), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Μίκελ, Ιωάννου (Ρουσιάς 80'), Τολεμές

Πάφος (Κόπιτς): Μολ, Μπάγκαρτ, Καρώ, Χόλτ, Σιρόκ, Ντόμπνια, Κουλς, Φόλπρεχτ, Πολίτσι (Αντωνίου 56') Φιλιώτης (Ντέτσμεκ 84'), Ζαχαρίου (Ζαντής 46')

Σκόρερς: Φλοριάν / Φόλμπρεχτ

Κίτρινες Κάρτες: Χέφελ / Κουλς, Ζαχαρίου, Πολίτσι, Χολτ