ΑΕΚ: Κοίταξε τη Ρεν στα μάτια αλλά…

Η ομάδα του Όλτρα είχε πολύ καλή εμφάνιση όμως πλήρωσε την αδράνεια της

Την ήττα με 2-1 γνώρισε η ΑΕΚ μέσα στην έδρα της από τη Ρεν, όμως αυτό που πλήγωσε περισσότερο δεν ήταν η ήττα αλλά ο τρόπος με τον οποίο ήρθε.

Η ομάδα του Όλτρα στάθηκε πολύ καλά απέναντι σε ένα αρκετά ισχυρό σύνολο και είχε πολύ καλή παρουσία κόντρα στο φαβορί του ομίλου για την πρωτιά. Εντούτοις, ενώ κρατούσε το 1-1 και τον βαθμό, στο 94’ από μία αδράνεια ήρθε το 2-1 για τον αντίπαλο, ο οποίος έφυγε με τους τρεις βαθμούς στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Με τρεις αλλαγές

Ο Λούις Όλτρα επέλεξε να παρατάξει την ΑΕΚ με τρεις αλλαγές σε σχέση με το ματς απέναντι στη Δόξα στο πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα έμειναν εκτός οι Γκιούρσκο, Μίκελ και Ράφα Λόπες, ενώ τη θέση τους στο αρχικό σχήμα πήραν οι Μιλίσεβιτς, Τρισκόφσκι και Ολατούντζι. Ο Ισπανός κόουτς εξέπληξε ιδιαίτερα με το γεγονός ότι άφησε εκτός τον Γκιούρσκο και έβαλε στο αριστερό φτερό τον Άλτμαν, τον Τρισκόφσκι ως «δεκάρι» και τον Ολατούντζι στην κορυφή. Συγκεκριμένα ο Όλτρα ξεκίνησε το ματς με τους Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Λέδες, Σανχούρχο, Φαράζ, Τρισκόφσκι, Άλτμαν, Ολατούντζι.

Γρήγορη αντίδραση

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Ρεν να πατά καλύτερα, όμως η ΑΕΚ ισορρόπησε το παιχνίδι και έδειξε ότι μπορούσε να δει στα μάτια τη γαλλική ομάδα. Παρά το γεγονός αυτό σε μία φάση η Ρεν κατάφερε να προηγηθεί και από πολύ μακριά ο Τεατέ με σουτ σχεδόν από τα 30 μέτρα νίκησε τον Πίριτς. Σίγουρα έφερε ευθύνη ο Βόσνιος κίπερ, ο οποίος μπορούσε να αντιδράσει καλύτερα, όμως έσκασε και η μπάλα μπροστά του. Για καλή τύχη της ΑΕΚ, οι παίκτες της κατάφεραν να αντιδράσουν γρήγορα, καθώς τέσσερα λεπτά μετά ισοφάρισαν με τον Σανχούρχο. Αυτό ήταν ένα από τα θετικά της βραδιάς που πρέπει να κρατήσει ο Όλτρα. Επίσης στη συνέχεια του ημιχρόνου η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα, έλεγξε το παιχνίδι, περιορίζοντας σε μεγάλο βαθμό τον αντίπαλο και έληξε το πρώτο μέρος ισόπαλο 1-1.

Πλήρωσε την αδράνεια

Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξίσου καλή και περιόρισε σε μεγαλύτερο βαθμό τον αντίπαλο, ενώ ήταν η ομάδα η οποία είχε την μεγαλύτερη φάση για να προηγηθεί εκ νέου. Στο 70’ ο Φαράζ από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή και απέναντι από τον κίπερ της Ρέν έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Η ομάδα του Όλτρα συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα και φαινόταν ότι κρατούσε «σφικτά» την ισοπαλία και τον βαθμό. Όμως στην τελευταία φάση του αγώνα η ΑΕΚ πλήρωσε την αδράνεια της άμυνας της και συγκεκριμένα του Γκαρσία, ο οποίος φέρει μεγάλη ευθύνη στο γκολ, ενώ ο Ασινιόν πετάχτηκε έκανε την προβολή, κάτι που αιφνιδίασε και τον Πίριτς, ο οποίος δεν κατάφερε να αντιδράσει και να διώξει την μπάλα, κάτι που έφερε και το τελικό 2-1.

Σε γενικές γραμμές η ΑΕΚ παρουσιάστηκε αρκετά καλά μέσα στο γήπεδο και μπορούσε ακόμη και για τη νίκη, αν ο Φαράζ ήταν πιο εύστοχος απέναντι στο αντίπαλο τέρμα. Όμως όπως λέει και μία παροιμία «η μπάλα τιμωρεί» και όντως τιμώρησε την ομάδα του Όλτρα. Αυτό που πρέπει να κρατήσει ο Ισπανός κόουτς είναι το γεγονός ότι η ΑΕΚ είχε μία αξιοπρεπείς εμφάνιση απέναντι σε ένα ισχυρό αντίπαλο και τον κοίταξε στα μάτια, όμως πλήρωσε δύο αδράνειες, που ήταν και οι καλύτερες φάσεις της Ρεν στον αγώνα.

Πλέον η ΑΕΚ γυρίζει άμεσα σελίδα και βλέπει τον αγώνα πρωταθλήματος της ερχόμενης Κυριακής (11/09) απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα αλλά και το ματς της επόμενης Πέμπτης (15/09) κόντρα στην Ντιναμό Κιέβου μέσα στην Πολωνία.