ΑΕΚ: Και ξανά προς τη δόξα τραβά

Οι Λαρνακείς παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι κόντρα στην ΑΕΛ και βλέπουν τη συνέχεια με αισιοδοξία

Γιάννος Ιωάννου

H AEK επέστρεψε πανηγυρικά στις νίκες με τριάρα και ανατροπή κόντρα στην ΑΕΛ. Η ομάδα του Νταβίντ Καταλά είχε να κερδίσει εδώ και έξι αγωνιστικές και όπως είναι λογικό η σημερινή νίκη (3-1) θα τη βοηθήσει πολύ στον τομέα της ψυχολογίας.

Οι Λαρνακείς είχαν δύο πρόσωπα στη σημερινή (26/2) αναμέτρηση όπως είπε και ο τεχνικός της ομάδας (ΔΕΣ ΕΔΩ). Στο πρώτο μέρος οι «κιτρινοπράσινοι» δεν μπορούσαν να ξεκλειδώσουν την άμυνα της ΑΕΛ και είχαν πολύ αργή ανάπτυξη. Αν και είχαν τον έλεγχο της μπάλας, η εικόνα της ομάδας ήταν παρόμοια με αυτήν στα τελευταία παιχνίδια.

Στην επανάληψη, το σκηνικό άλλαξε ολοκληρωτικά. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με επιθετική ορμή με στόχο να γυρίσουν τα εις βάρος τους δεδομένα. Με ωραίο ποδόσφαιρο και πολύ πάθος δημιουργούσαν συνεχώς ευκαιρίες και προϋποθέσεις για γκολ. Σχετικά νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 52’, ο Ρόμο ισοφάρισε με κοντινή κεφαλιά και από εκείνο το σημείο και μετά ήταν θέμα χρόνου να γυρίσει το παιχνίδι.

Στο 68’ ο απολαυστικός σήμερα Άλτμαν γύρισε το παιχνίδι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Ισραηλινός επιθετικός πέρασε ως αλλαγή στην αρχή του δευτέρου μέρους. Πέρα από το γκολ, πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση και ήταν μόνιμη απειλή για την εστία της ΑΕΛ. Ο 27χρονος δημιούργησε και το τρίτο γκολ της ομάδας του καθώς με εξαιρετική κάθετη έβγαλε φάτσα τον Ρόμο με τον Μέγερι με τον Βενεζουελάνο επιθετικό να πλασάρει υποδειγματικά διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Η συνολική εμφάνιση της ΑΕΚ κόντρα στην ΑΕΛ αφήνει υποσχέσεις για την πολύ δύσκολη συνέχεια. Αν η ομάδα του Νταβίντ Καταλά σταθεροποιήσει την απόδοση της τότε θα μπορεί να κοιτάξει στα μάτια όλους τους αντιπάλους της στα πλέι οφ, όπως άλλωστε έκανε στον πρώτο γύρο.