ΑΕΚ: Απέναντι στον περσινό κακό δαίμονά της

Μία νίκη σε τέσσερις αγώνες απέναντι στην ΑΕΛ μέτρησε πέρσι η ΑΕΚ

Μπορεί η πρώτη χρονικά αναμέτρηση μεταξύ ΑΕΚ και ΑΕΛ κατά την περσινή περίοδο, να συνοδεύτηκε από χαμόγελα και τρίποντο και μάλιστα με δραματικό τρόπο για τους Λαρνακείς, ωστόσο η συνέχεια της χρονιάς ήταν διαφορετική. Ακοράν και Τέτε είχαν καταφέρει να φέρουν τούμπα τον αγώνα της 5ης Νοεμβρίου 2016, ωστόσο αυτή ήταν η πρώτη και μοναδική νίκη των κιτρινοπράσινων, απέναντι σε μια ομάδα που εξελίχθηκε σε ρυθμιστή στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος.

Το ραντεβού της 12ης Φεβρουαρίου 2017 επιφύλαξε πικρό φινάλε στην ομάδα του Ιμανόλ Ιδιακέθ καθώς το γκολ του Ιβάν Τρισκόφσκι στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης στο «Τσίρειο», δεν ήταν αρκετό μιας και ο Μικέλ Αρουαμπαρένα κτύπησε σε χρόνο καθυστέρησης. Ο Ισπανός επιθετικός εξελίχθηκε σε δήμιο της περσινής δευτεραθλήτριας στις 9 Μαρτίου 2017 καθώς με δύο γκολ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 μέσα στη Λεμεσό, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει προσωρινά με τον Φλοριάν Τολεμές, ο οποίος θα απουσιάσει το ερχόμενο Σάββατο.

Ακόμα και η μονομαχία της 13ης Μαϊου 2017 η οποία απέκτησε τυπικό χαρακτήρα, δεν έφερε την γλυκιά εκδίκηση για τους Λαρνακείς καθώς το προβάδισμα του 30ου λεπτού με πέναλτι του Χόρχε Λαρένα, αναίρεσε με τον ίδιο τρόπο ο Ισπανός Πίτι με άλλη μια ισοπαλία να καταγράφεται στις μονομαχίες των δύο ομάδων. Η νέα χρονιά προσφέρεται για γύρισμα σελίδας και την βελτίωση της προϊστορίας με απαρχή το πρώτο ντέρμπι στο εγχώριο πρωτάθλημα απέναντι στη Λεμεσιανή ομάδα.

Οι Λαρνακείς προσεγγίζουν τη σπουδαία αναμέτρηση με την ψυχολογία στα ύψη μετά την επιβλητική τεσσάρα της Δευτέρας απέναντι στον Ερμή, με μοναδική απώλεια τον Τολεμές, τη θέση του οποίου αναμένεται να πάρει ο Μυτίδης.