Πρώτη για το 2024… και βλέπει Ευρώπη! (vid)

Στις νίκες επανήλθε η ΑΕΚ, που επικράτησε της ΑΕΖ (2-0) και μείωσε σημαντικά από την τρίτη θέση!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 της ΑΕΖ στο «Αρένα» και πανηγύρισε τη πρώτη της νίκη για το 2024. Με αυτή την νίκη οι «κιτρινοπράσινοι» έφτασαν στους 33 βαθμούς και μειώσε τη διαφορά απο την τρίτη θέση.

Α' Μέρος

Ο αγώνας στο «Αρένα» άρχισε με την ΑΕΚ να προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό της και η ΑΕΖ να ψάχνει μέσω αντεπιθέσεων να απειλήσει.

Στο 11ο λεπτό ο Γκάμα απο πλεονεκτική θέση δεν βρήκε όπως θα ήθελε τη μπάλα με αποτέλεσμα ο Μιλοσάβλιεβιτς να μαζεύει τη μπάλα.

Στο 16ο λεπτό ο Ντόνγκια με ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στη περιοχή και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Η ομάδα του Μπεν Σιμόν έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 30ο λεπτό με τον Σολ να πιάνει τη κεφαλιά αλλά ο Γιαντάλ έδιωξε πάνω στη γραμμή.
Δύο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 32ο λεπτό οι «κιτρινοπράσινοι» άνοιξαν το σκορ. Σέντρα του Ντίμερς και κεφαλιά του Λόπες έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ΑΕΖ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 40ο λεπτό λίγο έλειψε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Ο Χατζηβασίλης έστρωσε στον Παστέλλη που έκανε το σουτ αλλά ο Τόμοβιτς έπεσε με αυτοθυστία και έσωσε την ομάδα του.

Η ομάδα του Λίασου Λουκά έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές στο 42ο λεπτό με τον Σαρφό να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά απο μαρκάρισμα πάνω στον Ντίμερς.

Έτσι λοιπόν το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 1-0 της ΑΕΖ.

Β΄Μέρος

Η ΑΕΖ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Σλόγκαρ βρέθηκε απέναντι απο τον Πίριτς αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ απέκρουσε.

Στο 52ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε τη πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο μέρος με τον Λόπες να κάνει το σουτ αλλά ο Μιλοσάβλιεβιτς απέκρουσε δύσκολα.

Η ΑΕΖ παρ'ότι έπαιζε με 10 ποδοσφαιριστές προσπάθησε να βρει τους διαδρόμους και να απειλήσει αλλά της έλειπε η τελική πάσα.

Στο 64ο λεπτό η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο γκολ μετά απο σέντρα του Φαράζ και προβολή του Σολ που νίκησε τον Μιλοσάβλιεβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι στο 78ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να μειώσουν στο σκορ με τον Ντελμίρο να πιάνει δυνατή κεφαλιά αλλά ο Πίριτς απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 85ο η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει τρία τα γκολ της με τον Φαράζ να κάνει το σουτ αλλά να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα έξω απο την εστία του Μιλοσάβλιεβιτς.

Έτσι λοιπόν η ΑΕΚ πανηγύρισε σημαντική νίκη και μειώσε σημαντικά απο την τρίτη θέση.

ΑΕΚ: Πίριτς, Τιουνγκού, Τόμοβιτς, Λέδες, Τόνγκια, Σολ, Μιλίτσεβιτς, Λόπες, Γκάμα, Πονς, Ντίμερς.

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ, Αντωνίου Ε., Σαρφό, Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Ρέινολντς, Ελευθερίου, Χατζηβασίλη, Ντιγκινί

Σκόρερ:32' Λόπες,64' Σολ/-

Κίτρινες: Σαρφό , Αντωνίου, Ντιγκινί.