Έσπασε το αήττητο του Μπεν Σιμόν ο Απόλλωνας! (vid)

Υποχρέωσε την ΑΕΚ στην πρώτη της ήττα με τον Ισραηλινό στον πάγκο, διατηρώντας τις μαθηματικές του ελπίδες για την εξάδα

Μεγάλο και πολύτιμο «διπλό» πέτυχε ο Απόλλωνας στη Λάρνακα μέσα στην «Αρένα» επί της ΑΕΚ με 2-1 και έμεινε ζωντανός στην μάχη της εισόδου στην πρώτη εξάδα. Οι Λεμεσιανοί ευτύχησαν να προηγηθούν αρκετά νωρίς στο 3ο λεπτό με τον Βαλμπουενά, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 1-1 με τον Σολ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Τον τελευταίο λόγο τον είχε η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν, η οποία πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ στο 40’ με τον Μπαγκενγκά να κάνει το 2-1. Ο Απόλλωνας διαχειρίστηκε καλά το υπέρ του σκορ και κατάφερε να κρατήσει το 2-1 μέχρι το τέλος, παίρνοντας σημαντική νίκη, ενώ ταυτόχρονα έσπασε και το αήττητο του Μπεν Σιμόν στον πάγκο των «κιτρινοπρασίνων». Με αυτή τη νίκη οι «γαλάζιοι» ανέβηκαν στους 37 βαθμούς, τέσσερις μόλις πίσω από την 6η Ανόρθωση που θα την αντιμετωπίσουν την ερχόμενη Τετάρτη. Από την άλλη η ΑΕΚ δέχτηκε την πρώτη της ήττα επί εποχής Ραν Μπεν Σιμόν, ως αποτέλεσμα να παραμείνει στην 3η θέση στους 46 βαθμούς.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος ο Απόλλωνας μπήκε με τους καλύτερους οιωνούς στο παιχνίδι, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό κατάφερε να φτάσει στο γκολ. Ο Βαλμπουενά μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον Πίριτς και έγραψε το 1-0 για την ομάδα του.

Μετά το γκολ του ο Απόλλωνας προσπάθησε να ελέγξει το παιχνίδι και μέχρι το 15’ κατάφερε να κρατήσει μπάλα, όμως στη συνέχεια η ΑΕΚ ξεκίνησε να ανεβαίνει με σκοπό να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο 19’ η ΑΕΚ έχασε τεράστια φάση με τον Γκαρσία, ο οποίος από κοντά έπιασε την κεφαλιά, ο Λέουβμπεργκ απέκρουσε δύσκολα και έδιωξαν οι αμυντικοί.

Η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν ανέβηκε μέσα στο γήπεδο και έψαξε για την ισοφάριση και κατάφερε να φτάσει σε αυτή εν μέσω παρέμβασης του VAR για χέρι σε μπαλιά στην περιοχή. Στο 31’ ο Σολ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έφερε το ματς στα ίσα.

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας έβγαλε άμεση αντίδραση καθώς εννέα λεπτά μετά κατάφερε να πάρει κεφάλι ξανά στο σκορ. Στο 40’ ο Μπαγκενγκά πήρε μπάλα εντός περιοχής και με κοντινό πλασέ έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι με τον Απόλλωνα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το 2-1 υπέρ του.

Β’ μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά με σκοπό να φτάσει στην ισοφάριση όσο πιο νωρίς μπορούσε για να διεκδικήσει μετέπειτα τη νίκη, όμως ο Απόλλωνας αμύνθηκε πολύ καλά.

Στο 50’ η ΑΕΚ απείλησε με σουτ του Τόνκια, με τον Λέουβμπεργκ να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ, ενώ στο 58’ ο κίπερ του Απόλλωνα είπε και πάλι «όχι» στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ κρατούσε μπάλα, χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει ιδιαίτερα, καθώς ο Απόλλωνας , αμύνθηκε αρκετά καλά, κλείνοντας τους διαδρόμους που οδηγούσαν στην περιοχή του.

Η ομάδα του Μπεν Σιμόν κατάφερε να απειλήσει στο 73’ με ένα σουτ του Τρισκόφσκι εκτός περιοχής, όμως ο Λέουβμπεργκ, έπεσε και μάζεψε.

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας έχασε τεράστια φάση για να «σκοτώσει» το ματς. Στο 78’ μετά από κόρνερ, ο Κρμέτσικ έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ προσπάθησε για την ισοφάριση, χάνοντας καλή φάση στο 90’ με τον Σάντος, ο οποίος έκανε το σουτ, όμως ο Λέουβμπεργκ έπεσε και μάζεψε, κρατώντας το 2-1 υπέρ του Απόλλωνα.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Απόλλωνας πήρε μία πολύτιμη νίκη με 2-1, παραμένοντας ζωντανός για την είσοδο στην πρώτη εξάδα.