Πέντε σου, πέντε μου και η μπίλια στο Χ (vid)

Καρέ τερμάτων ο Σολ, χατ-τρικ ο Ηλία, μοιρασιά ωστόσο στην Αρένα!

Θεόδωρος Τσιολάκης

Ματσάρα στο «ΑΕΚ Αρένα» ανάμεσα σε ΑΕΚ και Εθνικό με δέκα γκολ και τελικά χωρίς νικητή με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Φραν Σολ και Μάριο Ηλία, με τον Ισπανό να σκοράρει τέσσερα γκολ και τον Κύπριο άσο τρία τέρματα, με το ματς να τελειώνει στο 5-5. Η ΑΕΚ σκόραρε στο 90’ με τον Γκαρσία, κάνοντας το 6-5, όμως το γκολ ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR για οφσάιντ. Έτσι το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 5-5 με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό, τον πρώτο τους στο πρωτάθλημα.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος ο Εθνικός μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με το «καλημέρα» πέτυχε δύο γκολ. Στο 2’ ο Τόμοβιτς ανάτρεψε τον Καμπρέρα εντός περιοχής, ο ρεφ δεν έδωσε πέναλτι, όμως το VAR τον κάλεσε να πάει δει τη φάση στο μόνιτορ και ο Αντωνίου άλλαξε την αρχική του απόφαση, καταλογίζοντας πέναλτι υπέρ του Εθνικού. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάριος Ηλία και στο 4’ έκανε το 1-0 για την ομάδα.

Η ΑΕΚ σοκαρισμένη από το γρήγορο γκολ του Εθνικού στα επόμενα δύο λεπτά δέχθηκε και δεύτερο. Στο 6’ μετά από κόρνερ, ο Ηλία έπιασε ωραίο τελείωμα και έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Η ομάδα της Λάρνακας ήταν επηρεασμένη και λίγο έλειψε να δεχθεί και τρίτο γκολ, με το σουτ του Ηλία στο 8’ να αποκρούεται από τον Πίριτς και το σουτ του Ντράζιτς στο 11’ να φεύγει έξω. Στο 15’ ο Εθνικός απείλησε εκ νέου, μετά από κόρνερ, ο λομοτέι έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω.

Ένα λεπτό μετά στο 16’ η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει στην μείωση, μετά από μπαλιά του Φαράζ, ο Σολ με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Και εκεί που η ΑΕΚ άρχισε να ανεβαίνει και να ανακτά κατοχή μέσα στο γήπεδο, ο Εθνικός μετά από ένα γρήγορο πλάγιο άουτ έφτασε στο 3-1, ο Ηλία γύρισε στον Λίπσκι και αυτός από πολύ κοντά νίκησε τον Πίριτς.

Η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν άμεση, καθώς στο 26 κέρδισε πέναλτι, μετά από μπαλιά του Φαράζ, ο Ντε Ιριόντο έπεσε με ανοιχτό χέρι και βρήκε την μπάλα. Στο 27’ ο Σολ εκτέλεσε εύστοχα και μείωσε σε 3-2 για την ΑΕΚ.

Τρία λεπτά μετά η ομάδα του Χοσέ Λούις Όλτρα έφτασε στην ισοφάριση. Στο 30’ ο Σάντσες από δεξιά έκανε την μπαλιά, ο Τρισκόφσκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 3-3.

Στη συνέχεια το παιχνίδι ισορροπήθηκε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ. Στο 42’ ο Εθνικός σκόραρε και πάλι με τον Ηλία μετά από κόρνερ, όμως υπήρξε επιθετικό φάουλ στον Μάμα και δεν μέτρησε το γκολ.

Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ μετά από μπαλιά από δεξιά του Φαράζ, ο Τρισκόφσκι έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας την ολική ανατροπή και το 4-3.

Στις καθυστερήσεις στο 45+2’ ο Εθνικός έχασε τεράστια φάση με τον Καμπρέρα από πλάγια εντός περιοχής, να κάνει το σουτ, όμως ο Πίριτς έδιωξε σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά η ομάδα της Άχνας κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και πάλι με τον Ηλία, ο οποίος από κοντά με πλασέ μετά από γύρισμα έκανε το 4-4.

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με το απίστευτο σκορ, 4-4.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος με το «καλημέρα» η ΑΕΚ άγγιξε το 5-4, στο 47’ γύρισμα από δεξιά του Φαράζ, ο Γκιούρτσο έκανε το σουτ, όμως ο Μάρκοβιτς έκανε τεράστια απόκρουση.

Η ομάδα του Όλτρα συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει το γκολ. Στο 50’ έχασε τεράστια ευκαιρία η ΑΕΚ με τον Γκιούρτσο να φεύγει μόνος από αριστερά, πλάγια από το τέρμα, έκανε το πλασέ, όμως έστειλε την μπάλα έξω, ενώ είχε και δίπλα τους Τρισκόφσκι και Σολ.

Οι Λαρνακείς συνέχισαν να κρατούν μπάλα και στο 58’ απείλησαν με καλό, μακρινό σουτ του Λέδες, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Ο Εθνικός στο δεύτερο μέρος οπισθοχώρησε αρκετά και έδειχνε ξεκάθαρα ότι απλά ήθελε να κρατήσει την ισοπαλία, με τον Λόπες να βάζει πιο αμυντικογενείς παίκτες μέσα στο γήπεδο και περίμενε μόνο από αντεπιθέσεις για να απειλήσει. Όπως στο 71’, ο Λομοτέι από κοντά δεν κατάφερε να βρει την μπάλα και χάθηκε καλή ευκαιρία για την ομάδα της Άχνας.

Στο 73’ η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει με τον Σολ με ωραίο γυριστό μέσα στην περιοχή να νικά τον Μάρκοβιτς για το 5-4 για την ομάδα του.

Ο Εθνικός μετά το γκολ που δέχθηκε έψαξε την ισοφάριση και κατάφερε να φτάσει στο 5-5 στο 85’ μετά από γύρισμα του Κωνσταντίνου Ηλία, ο Λομοτέι με πλασέ έφερε το ματς στα ίσα.

Στις καθυστερήσεις στο 90’ η ΑΕΚ σκόραρε με τον Γκαρσία, όμως ακυρώθηκε το γκολ ως οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης στον Σολ, καθώς επηρέασε τον Ριστέφσκι να αμυνθεί.