ΚΛΕΙΣΙΜΟ
Loading...
24 sports

Η γιορτή των κορυφαίων (pics)

Πραγματοποιήθηκε το βράδι της Δευτέρας σε ξενοδοχείο στη Λευκωσία, η μεγάλη γιορτή του αθλητισμού, που διοργανώνει ετησίως η ΕΑΚ υπό την αιγίδα του ΚΟΑ.

Βραβεύτηκαν οι κορυφαίοι αθλητές, αθλήτριες και ομάδες της χρονιάς, ενώ θα τιμηθούν άτομα, σωματεία και Εθνικές ομάδες με τις καθιερωμένες τιμητικές διακρίσεις της ΕΑΚ. 

Η τελική κατάταξη ανά κατηγορία έχει ως ακολούθως (οι πέντε πρώτοι αθλητές, οι τρεις πρώτες αθλήτριες και οι τρεις πρώτες ομάδες βραβεύονται):

ΑΝΔΡΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
01. Μίλαν Τραϊκοβιτς (στίβος) 973
02. Απόστολος Παρέλλης (στίβος) 870
03. Παύλος Κοντίδης (ιστιοπλοϊα) 716
04. Κυριάκος Ιωάννου (στίβος) 706
05. Μάριος Γεωργίου (γυμναστική) 482
06. Δημήτρης Χονδροκούκης (στίβος) 470
07. Γιώργος Εφραίμ (ποδόσφαιρο) 456
08. Νικόλας Βασιλείου (σκοποβολή) 298
09. Ιάκωβος Παντελή (μπάσκετ) 219
10. Αχιλλέας Πετρακίδης (βόλεϊ) 218
11. Βασίλης Κωνσταντίνου (στίβος) 212
12. Κωνσταντίνος Κουλουμπρής (φούτσαλ) 177

ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
01. Ραμόνα Παπαϊωάννου (στίβος) 358
02. Άντρη Ελευθερίου (σκοποβολή) 323
03. Κωνσταντίνα Νικολάου (σκοποβολή) 224
04. Λουγκριτία Χρυσοστόμου (ποδόσφαιρο) 187
05. Κάλια Παπαδοπούλου (μπάσκετ) 152
06. Άντρη Ιορδάνους (βόλεϊ) 142

ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
01. ΑΠΟΕΛ (ποδόσφαιρο) 307
02. ΑΕΚ (μπάσκετ) 256
03. Ομόνοια (βόλεϊ) 184
04. Απόλλων Ladies (ποδόσφαιρο) 136
05. ΑΠΟΕΛ (φούτσαλ) 108

Οι υπόλοιπες βραβεύσεις:

ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ: Αντώνης Αρέστη (στίβος), Καρολίνα Πελεντρίτου (κολύμβηση)

ΒΡΑΒΕΙΟ ΗΘΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ»: Γιώργος Αναστασιάδης (πρώην καλαθοσφαιριστής)

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΗΣ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ: Λουκάς Καλογήρου (πρώην αθλητής)

ΒΡΑΒΕΙΟ «ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ» (απονέμεται σε άτομα, ομάδες ή σωματεία που εκπροσωπούν επάξια την Κύπρο στο εξωτερικό): Ολυμπιακή Ομάδα

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΕΠΙΘΕΣΗ 2015-16: ΑΠΟΕΛ

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΜΥΝΑ 2015-16: ΑΠΟΕΛ

ΧΡΥΣΟ ΠΑΠΟΥΤΣΙ: Αντρέ Άλβες (ΑΕΚ), Φερνάνδο Καβενάγκι (ΑΠΟΕΛ), Ντίμιταρ Μακρίεφ (Σαλαμίνα)

ΑΝΕΡΧΟΜΕΝΑ ΤΑΛΕΝΤΑ: Ηλίας Γεωργίου (ενόργανη γυμναστική), Γιώργος Κονιαράκης (στίβος)

ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ Αντώνης Γιαννουλάκης (προπονητής στίβου), Τώνης Κωνσταντινίδης (προπονητής μπάσκετ), Μαρίνος Πελαγίας (χάντμπολ), Κώστας Συμεωνίδης (φιλανθρωπική δραστηριότητα), Εθνική γυναικών (βόλεϊ), Εθνική U-19 (ποδόσφαιρο), Εθνική U-17 (ποδόσφαιρο), Εθνική U-16 (μπάσκετ), Εθνική Ομάδα Γυμνασιάδας, Εθνική ομάδα Ειδικών Ολυμπιακών Αγώνων (ποδόσφαιρο).

Α Κατηγορία: Τελευταία Ενημέρωση