Χαμένη ευκαιρία για Φιορεντίνα, ζόρια για Κάλιαρι

Η Φιορεντίνα έχασε την ευκαιρία να εδραιωθεί στην εξάδα μένοντας στο 1-1 με την Έμπολι εκτός έδρας

Την ευκαιρία έχασε η Φιορεντίνα να εδραιωθεί στην εξάδα, αφού έμεινε στο 1-1 με την Έμπολι εκτός έδρας. Κάπως έτσι οι «βιόλα» έμειναν στην 7η θέση με 38 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Νταβίντε Νικόλα βρίσκεται λίγο πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Μπελτράν άνοιξε το σκορ στο 29’ για τους φιλοξενούμενους, με την Φιορεντίνα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα (0-1). Διαφορετικά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Έμπολι και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 56’ με τον Νιάνγκ ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα.

Στη συνέχεια του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και απειλούσαν, ωστόσο δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν κάποια φάση τους σε γκολ και έτσι το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Στο άλλο ματς της ίδιας ώρας, η Κάλιαρι ήρθε 1-1 με την Ουντινέζε εκτός έδρας και δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι στα τελευταία παιχνίδια.
Στο 14ο λεπτό ο Ζεμούρα άνοιξε το σκορ για την Ουντινέζε, με τον Γκαετάνο να ισοφαρίζει στο 44’ για την Κάλιαρι. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με το σκορ να παραμένει έτσι ως το φινάλε.

Η Κάλιαρι συνεχίζει να βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ από την άλλη η Ουντινέζε είναι στην 15η θέση με 23 βαθμούς. Ο Χατζηδιάκος ήταν εκτός αποστολής λόγω του τραυματισμού που έχει και δεν υπολογίζεται από τον Κλαούντιο Ρανιέρι για τουλάχιστον ως τα μέσα του επόμενου μήνα.

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση