Το έπος της χρονιάς

Η Κάλιαρι γύρισε από το 0-3 και το 2-3 του 94’ για να πάρει τρελή νίκη με 4-3!

Υποψηφιότητα για το συγκλονιστικότερο ματς της σεζόν, τουλάχιστον στη Serie A, βάζει το Κάλιαρι-Φροζινόνε!

Διότι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, χάνοντας με 3-0 στο 72’ και το γήπεδο στη Σαρδηνία… έβραζε από την απογοήτευση και τη γιούχα. Ωστόσο, με απίθανη αντεπίθεση στο τελευταίο 25λεπτο και δύο γκολ από το 90’+4’, κατάφεραν να επικρατήσουν με 4-3.

Η νίκη αυτή γίνεται ακόμη πιο γλυκιά για τους Σαρδήνιους, αφού είναι η πρώτη της στη σεζόν και ήρθε με έναν δραματικό και συνάμα συγκλονιστικό τρόπο!

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Φροζινόνε έκανε εξαιρετικό πρώτο μέρος έχοντας για πρωταγωνιστή τον Ματίας Σούλε και τον Ρεϊνιέρ. Διότι ο πρώτος σκόραρε δις, στο 23’ και στο 37’, και ο δεύτερος τα… έφτιαξε, μοιράζοντας ισάριθμες ασίστ για το 2-0 του ημιχρόνου. Ενδιάμεσα, πάντως, ο Μανκόσου έχασε πέναλτι (30’) και την ευκαιρία να ισοφαρίσει προσωρινά για λογαριασμό της Κάλιαρι.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονου δε, ο Μπρεσιανίνι στο 49ο λεπτό έδωσε αέρα τριών τερμάτων στους φιλοξενούμενους και κάπου εκεί το ματς έδειξε να τελειώνει. Γιούχα, απογοήτευση και εκνευρισμός ήταν τα συναισθήματα που κατέκλυζαν τις κερκίδες, αφού έβλεπαν ακόμη μία ήττα για την Κάλιαρι να έρχεται. Έως ότου άλλαξαν όλα, ως διά μαγείας!

Ο Ρανιέρι είχε την έμπνευση να ρίξει στο παιχνίδι τον Παβολέτι, ο οποίος το πήρε πάνω του! Αρχικά, στο 72’ έφτιαξε το γκολ του Οριστιάνιο, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο σκορ. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Μακουμπού έφερε σε απόσταση… βολής την ομάδα του, γράφοντας το 3-2, με την Φροζινόνε να προσπαθεί με νύχια και δόντια να κρατήσει το σκορ. Ωστόσο, στο ματς είχε μπει και η καυτή κερκίδα των Σαρδήνιων, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να… γείρει το γήπεδο.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παβολέτι έδειξε να ολοκληρώνει το φοβερό come-back των γηπεδούχων ισοφαρίζοντας σε 3-3, ωστόσο ο φορ της Κάλιαρι κράταγε το καλύτερο για το τέλος. Τρία λεπτά μετά, ο Παβολέτι… ξέρανε την Φροζινόνε και έγραψε το 4-3, με το γήπεδο να... εκρήγνυται και άπαντες να πανηγυρίζουν την παρθενική νίκη της ομάδας τους.