Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Φροζινόνε - Παίρνει μπρος η Τορίνο

Πλησιάζουν τα ψηλά

Η ευχάριστη έκπληξη της Serie A συνεχίζει να είναι η Φροζινόνε! Η ομάδα του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 2-1 της Έμπολι και έφτασε τους 15 βαθμούς, ούσα στο -3 από την πρώτη εξάδα.

Την ίδια ώρα, άφησε τους φιλοξενούμενους στη ζώνη του υποβιβασμού και τους έκοψε τη... φορά που έδειχναν να έχουν πάρει τις τελευταίες εβδομάδες.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και ήλεγχαν τον ρυθμό, βρήκαν γκολ στο 20' με τον Τσούνι αλλά ακυρώθηκε ενώ έφτιαξαν και φάσεις τις οποίες δεν μετουσίωσαν σε προβάδισμα. Παρόλα αυτά, ο ίδιος ποδοσφαιριστής πήρε το... αίμα του πίσω στο 58ο λεπτό, ανοίγοντας το σκορ με αδιανόητο τακουνάκι! Ένα τέταρτο αργότερα δε, η Φροζινόνε βρήκε για δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Ιμπραΐμοβιτς να σκοράρει για διαδοχικό ματς και να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του.

Η Εμπολι δεν τα παράτησε, έβγαλε αντίδραση και στο 86' μείωσε με τον Καπούτο, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ίδιος παίκτης βρήκε και πάλι δίχτυα σοκάροντας τους γηπεδούχους. Ωστόσο, το δεύτερο γκολ του έμπειρου στράικερ ακυρώθηκε για οφσάιντ, οι καρδιές των οπαδών της Φροζινόνε επανήλθαν στις θέσεις τους και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε άπαντες να πανηγυρίζουν άλλη μια σπουδαία νίκη στη φετινή σεζόν.

Στο άλλο παιχνίδι, η Τορίνο επιβεβαίωσε την ανοδική της πορεία, καταφέρνοντας να λυγίσει με 2-1 τη Σασουόλο και ισοβαθμεί στους 15 πόντους με την Φροζινόνε.

Ο Σανάμπρια μόλις στο πέμπτο λεπτό άνοιξε το σκορ και σήκωσε το γήπεδο στο πόδι, αλλά η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση αφού στο 18' ο Θόρστβεντ έγραψε το 1-1, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Η Τορίνο προσπαθούσε να περιορίσει επιθετικά την επικίνδυνη Σασουόλο και έψαχνε τις στιγμές της, βρίσκοντας εν τέλει το γκολ που έμελε να της χαρίσει τη νίκη με τον Βλάσιτς στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης.