Σπουδαίο διπλό για την Σπαλ

Αυτή που τους φέρνει πλέον σε απόσταση αναπνοής από τη σημερινή τους αντίπαλο

Ένα διπλό που μπορεί ν’ αποδειχθεί χρυσάφι σε περίπτωση που τελικά μείνει στη Serie A πανηγύρισε η Σπαλ. Οι νεοφώτιστοι έκαναν «κηδεία» στην Κροτόνε μέσα στην έδρα της και παίρνοντας μεγάλη νίκη (3-2) αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους να σωθούν.

Η ομάδα του Λεονάρντο Σεμπλίτσι προηγήθηκε λίγο πριν το ημίχρονο (37’) με τον Αντενούτσι. Μπορεί λοιπόν οι γηπεδούχοι να ισοφάρισαν αμέσως μετά την ανάπαυλα (49’) με τον Μπούντιμιρ, ωστόσο δυο λεπτά αργότερα ο Σίμιτς ξανάδωσε το προβάδισμα.

Κι όταν ο Παλόσκι χτύπησε τρίτη φορά στο 60’, το παιχνίδι κλείδωσε ουσιαστικά προς τη μεριά της Σπαλ. Διότι ο Μπούντιμιρ μείωσε το σκορ στο 86’, ωστόσο δεν μπόρεσε να εμποδίσει την πρώτη νίκη των φιλοξενούμενων έπειτα από οκτώ παιχνίδια.

Αυτή που τους φέρνει πλέον σε απόσταση αναπνοής από τη σημερινή τους αντίπαλο και φουντώνει ακόμα περισσότερο τη μάχη για την παραμονή.