Serie A: Γκέλαραν Νάπολι και Ίντερ, φωτιά στην κορυφή

Η Νάπολι κόλλησε στο 0-0 στην έδρα της Κιέβο και η Ίντερ στο 1-1 με την Τορίνο

Στις νίκες επέστρεψε η Κάλιαρι που επικράτησε με 2-1 της Βερόνα. Η Βερόνα μπήκε δυνατά στο ματς και στο 6ο λεπτό πάγωσε την «Sardegna Arena». Ο Τσέρτσι εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά και ο Ζουκουλίνι με κεφαλιά έκανε το 0-1. Η Κάλιαρι ανέβασε στροφές και στο 10’ κέρδισε πέναλτι αλλά ο Νίκολας απέκρουσε την εκτέλεση του Τσιγκαρίνι ενώ στο 18’ ο κίπερ της Βερόνα είπε όχι και σε πλασέ του Σάου. Ωστόσο στο 28ο λεπτό, ο Τσιγκαρίνι εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά και ο Τσεπιτέλι κατά λάθος με το γόνατο έκανε το 1-1.

Στο 56ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Πατσίνι, και στο 85’’ ο Φαραγκό έκλεψε από δεξιά και με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-1.

ΚΑΛΙΑΡΙ: Ράφαελ, Παντοΐν, Αντρεόλι, Ρομάνια, Τσεπιτέλι, Τσιγκαρίνι (87’ Ντεσένα), Ιονίτσα (78’ Φαρίας), Φαραγκό, Σάου (64’ Ζοάο Πέδρο), Μπαρέλα, Παβολέτι

ΒΕΡΟΝΑ: Νίκολας, Κάσερες (55’ Βαλότι), Σουπραγέν, Ρόμουλο, Ερτό, Καράτσιολο, Τσέρτσι (68’ Βέρντε), Φαρές, Πατσίνι (83’ Τζακάνι), Ζουκουλίνι, Φοσάτι

ΚΙΕΒΟ-ΝΑΠΟΛΙ: 0-0

Γκέλα ολκής για τη Νάπολι που κόλλησε στο 0-0 στην έδρα της Κιέβο. Στο 19ο λεπτό ο Σορεντίνο πραγματοποίησέ μεγάλη διπλή επέμβαση σε διαδοχικά σουτ των Ινσίνιε και Χάμσικ, ενώ στο 23’ το διαγώνιο σουτ του Καγιεχόν, πέρασε μόλις έξω και στο 40΄ο Μέρτενς αστόχησε από το ύψος του πέναλτι.

Στο 60ο λεπτό ο Σέπε έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Ραντοβάνοβιτς, ενώ στο 68’ ο Σορεντίνο έδιωξε δύσκολα την κεφαλιά του Χάμσικ.

ΚΙΕΒΟ: Σορεντίνο, Γκαμπερίνι, Τόμοβιτς, Γκόμπι, Κατσιατόρε, Ραντοβάνοβιτς, Χετεμάι, Ντεπάολι (76’ Μπαστιέν), Κάστρο, Μπίρσα (62’ Μετζιορίνι), Ινγκλέζε (85’ Στεπίνσκι)

ΝΑΠΟΛΙ: Σέπε, Αλμπιόλ, Χισάι, Ρουί (66’ Μάτζιο), Κουλιμπαλί, Ζορζίνιο, Ζιελίνσκι (72’ Άλαν), Χάμσικ, Ινσίνιε, Μέρτενς, Καγιεχόν (79’ Ουνάς)

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ-ΡΟΜΑ: 2-4

Στο κόλπο του τίτλου ξανά η Ρόμα, που πέρασε με 4-2 από την έδρα της Φιορεντίνα και απέχει πλέον πέντε βαθμούς από την κορυφή. Σκόραρε ο Μανωλάς.

Η Ρόμα πίεσε ψηλά από νωρίς και στο 5’ ο Ναϊνγκολάν έκλεψε στο κέντρο, έδωσε τον Ελ Σααραουί κι εκείνος με τη μία βρήκε δεξιά τον Ζέρσον με τον τελευταίο να πλασάρει για το 0-1. Ωστόσο στο 9’ ο Ντίας έκανε όμορφη ενέργεια από δεξιά, απέφυγε τον Κολάροβ και σέντρα, με τον Βερετού να ισοφαρίζει με κοντινό πλασέ. Στο 20ο λεπτό ο Σπορτιέλο έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Ντζέκο και στο 30’ η Ρόμα έκλεψε ξανά στο κέντρο, ο Γκοναλόν βρήκε δεξιά τον Ζέρσον και σε φάση καρμπόν με εκείνη του πρώτου τέρματος, ο Βραζιλιάνος έγραψε το 1-2. Οι «βιόλα» δεν το έβαλαν κάτω και στο 39’ ο Μπιράγκι σέντραρε από πίσω και ο Σιμεόνε με φοβερή εναέρια προβολή έκανε το 2-2. Μάλιστα στο 43’ ο Κιέζα έκανε όμορφη ενέργεια και μακρινό σουτ με τον Άλισον να βρίσκει λίγο την μπάλα και να τη στέλνει στο δοκάρι του.

Και στο 50’ μετά από κόρνερ από δεξιά, ο Ντζέκο βρήκε ίσα ίσα με το κεφάλι και ο Μανωλάς με τον ώμο την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα για το 2-3. Στο 71’ ο Άλισον έδιωξε δύσκολα το σουτ του Σιμεόνε, ενώ στο 88’ ο Ναϊνγκολάν έκλεψε στα δεξιά, σέντραρε και ο Περότι στο δεύτερο δοκάρι κατέβασε και με διαγώνιο σουτ έγραψε το 2-4.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Σπορτιέλο, Αστόρι, Μπιράγκι, Γασπάρ, Πετσέλα, Μπενάσι, Βερετού, Μπαντέλι (75’ Σάντσες), Σιμεόνε, Ντίας (82’ Εϊσερίκ), Κιέζα (74’ Μπαμπακάρ)

ΡΟΜΑ: Άλισον, Μανωλάς, Φάτσιο, Κολάροβ, Ναϊνγκολάν, Γκοναλόν, Πελεγκρίνι (72’ Στρούτμαν), Φλορέντζι, Ντζέκο, Ζέρσον (82’ Ντεφρέλ), Ελ Σααραουί (66’ Περότι)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ-ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ: 2-1

Τα χρειάστηκε η Γιουβέντους αλλά στο τέλος έκανε το καθήκον της και κέρδισε με 2-1 την Μπενεβέντο, πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής πλέον, από τη Νάπολι.

Στο 13ο λεπτό ο Κόστα έκανε από αριστερά τη σέντρα-σουτ, ο Μπρινιόλι έδιωξε και στη συνέχεια η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι ενώ στο 14’ ο Βραζιλιάνος έπιασε φοβερό σουτ πάλι από αριστερά αλλά ξανά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της Μπενεβέντο. Και από το πουθενά, στο 19’ η Μπενεβέντο άνοιξε το σκορ με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Τσιτσιρέτι. Στο 22’ ο Ντζιμσίτι παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ αλλά ο Μπρινιόλι έσωσε, ενώ στο 28’ ο Ντι Κιάρα , πρόλαβε σωτήρια τον Κουαδράδο. Στο 31ο λεπτό ο Κουαδράδο βρέθηκε μόνος με τον Μπρινιόλι αλλά αστόχησε απελπιστικά και στο 34’ ο κίπερ της Μπενεβέντο πραγματοποίησε απίστευτη επέμβαση μετά από σουτ του Ντιμπάλα. Στο 45+3’ ο Μπρινιόλι έσωσε ξανά μετά από σουτ του Ντάγκλας Κόστα.

Στο 48’ το φάουλ του Ιγκουαΐν πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 56’ ο Ιγκουαΐν πήρε την κεφαλιά αλλά ο Σάντρο από κοντά βρήκε αέρα. Και στο 57’ ο Ιγκουαΐν έδωσε ξανά τη λύση. Ο Ντε Σίλιο σέντραρε από δεξιά, ο Ματουϊντί πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και με τρομερό γυριστό ο «Πιπίτα» έκανε το 1-1. Στο 60’ ο Μπρινιόλι πραγματοποίησε μεγάλη διπλή επέμβαση σε σουτ του Κουαδράδο και σε πλασέ του Ιγκουαΐν, ενώ στο 66’ ο Σάντρο έβγαλε από αριστερά τη σέντρα και ο Κουαδράδο με καρφωτή κεφαλιά στο 2ο δοκάρι, έκανε το 2-1.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Κιελίνι, Σάντρο, Κουαδράδο (81’ Μπερναρντέσκι), Ρουγκάνι, Ντε Σίλιο, Ρουγκάνι, Ματουϊντί, Κόστα (78’ Μάντζουκιτς), Ντιμπάλα (87’ Μπετανκούρ), Ιγκουαΐν.

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ: Μπρινιόλι, Ντι Κιάρα, Ντζιμσίτι, Λαζάρ (61’ Λομπάρντι), Αντέι, Βενούτι, Αρμεντέρος (70’ Κόντα), Βιόλα, Κατάλντι (87’ Παριτζίνι), Τσιτσιρέτι, Τσιμπσά

ΙΝΤΕΡ-ΤΟΡΙΝΟ: 1-1

Γκέλα για την Ίντερ που κόλλησε στο 1-1 με την Τορίνο και μάλιστα μέσα στο «Σαν Σίρο».

Στο 14ο λεπτό ο Χαντάνοβιτς μάζεψε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Μπαζέλι, ενώ στο 23’ ο Ικάρντι έκανε το γύρισμα από το πέναλτι και ο Σιρίγκου είπε όχι. Και στο 43’ ο Σιρίγκου απέκρουσε το σουτ του Καντρέβα και στην επαναφορά ο Μπουρδίσο πρόλαβε τον Γκαλιαρντίνι ενώ στο 45’ ο Χαντάνοβιτς πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση μετά από κεφαλιά του Ντ’Αμπρόζιο.

Η «γκρανάτα» μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 59ο λεπτό, ο Φαλκέ έκανε όμορφη κίνηση εκτός περιοχής και μεν αριστερό σουτ έγραψε το 0-1. Οι «νερατζούρι» πίεσαν από εκεί και πέρα και στο 79’ ο Πέρισιτς σέντραρε από αριστερά, ο Ικάρντι έστρωσε στον Έντερ που από κοντά πλάσαρε για το 1-1. Μάλιστα στο 88’ η Ίντερ άγγιξε την ανατροπή αλλά το σουτ του Βεσίνο, σταμάτησε στο δοκάρι του Σιρίγκου

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ντ’Αμπρόζιο, Σκρίνιαρ, Μιράντα, Ναγκατόμο (76’ Ναγκατόμο), Βεσίνο, Γκαλιαρντίνι (69’ Έντερ), Καντρέβα, Μπόρχα Βαλέρο, Πέρισιτς, Ικάρντι

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκου, Ντε Σιλβέστρι, Ν’Κουλού, Μπουρδίσο, Ανσάλντι, Όμπι (73’ Άκουα), Ρινκόν, Μπαζέλι, Φαλκέ (83’ Νιάνγκ), Μπελότι, Λιάιτς (89’ Μπερενζέρ)

Πηγή: aek365.com