Ψυχωμένη Λάτσιο, λύγισε την Αταλάντα και ανεβαίνει!

Xάρη σε γκολάρα του Βεσίνο λίγο πριν το φινάλε

Άργησε, αλλά… ξυπνάει η Λάτσιο! Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι κατάφερε να λυγίσει την Αταλάντα σε «ροκ» ματς και με το 3-2 που επικράτησε, πήρε την τρίτη της νίκη στη Serie A και δείχνει να ανεβαίνει.

Κάπως έτσι, οι «λατσιάλι» πάνε με έξτρα ψυχολογία στη διακοπή των πρωταθλημάτων για να δουλέψουν ενόψει της συνέχειας και ρίχνουν την… ένταση που υπήρχε γύρω από την ομάδα τις τελευταίες ημέρες.

Την ίδια ώρα, η Αταλάντα έχασε την ευκαιρία να πάρει μεγάλο αποτέλεσμα και να διατηρηθεί σε τροχιά τετράδας.

Καθόλου καλά δεν ξεκίνησε το ματς για την Αταλάντα, αφού ο Ντε Κετελάρ μόλις στο 5ο λεπτό έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίχτυα της ομάδας για το 1-0 της Λάτσιο. Ο Καστεγιάνος στο 11’ έγραψε το 2-0, ενώ ο Έντερσον στο 33ο λεπτό μείωσε σε 2-1 για τους «μπεργκαμάσκι». Η ομάδα του Γκασπερίνι μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και δημιουργούσε περισσότερες ευκαιρίες, κυκλοφορώντας όμορφα την μπάλα.

Ο Κολάσινατς στο 63’ έφερε το ματς σε ισορροπία κάνοντας το 2-2, με τη Λάτσιο στην συνέχεια να προσπαθεί να πιέσει και να βρει το γκολ της νίκης. Κάπως έτσι και έγινε, με τον Βεσίνο στο 83’ να γράφει το 3-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση