Ψαλιδάκι, σεντερφορίσια κεφαλιά και... τέζα η Ουντινέζε στη Γένοβα!

Η Τζένοα επικράτησε 2-0 της Ουντινέζε

Την ανοδική της πορεία συνέχισε το βράδυ του Σαββάτου η Τζένοα, η οποία μία εβδομάδα μετά την ισοπαλία με τη Νάπολι, πήρε σημαντική εντός έδρας νίκη, επικρατώντας άνετα με σκορ 2-0 της Ουντινέζε για την 26η αγωνιστική της Serie A!

Οι «ροσομπλού» δεν χρειάστηκαν τίποτα παραπάνω από ένα... καυτό τετράλεπτο προς τα τέλη του πρώτου ημιχρόνου, εκεί όπου χτύπησαν δις με το μαγικό ψαλιδάκι του Ρετέγκι στο 36' και την ωραία καρφωτή κεφαλιά του Μπάνι στο 40' για να «καθαρίσουν» το ματς. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα για τους γηπεδούχους στις αρχές της επανάληψης, όταν η Ουντινέζε έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Κρίστενσεν στο 49'.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο παρέμεινε στη 12η θέση με 33 βαθμούς, μειώνοντας τη διαφορά με την πρώτη εξάδα στους 7 πόντους.