Πάρμα: Πέρασε από τη Γένοβα με σφραγίδα Ριγκόνι

Εκτός έδρας ανατροπή πέτυχε η ομάδα του Ρομπέρτο Νταβέρσα

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη πέτυχε η Πάρμα η οποία πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο από τη Γένοβα και το «Stadio Comunale Luigi Ferraris» παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης με αντίπαλο τη Τζένοα. Το γκολ του Κρίστοφ Πιάτεκ δεν πανικόβαλε την ομάδα του Ρομπέρτο Νταβέρσα, η οποία κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή πριν καν συμπληρωθούν τριάντα λεπτά παιχνιδιού.

Το σάλπισμα της αντεπίθεσης ήχησε από τον Λούκα Ριγκόνι ο οποίος στο 16ο λεπτό βρήκε το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα για πρώτη φορά μετά από έξι παιχνίδια, ενώ δέκα λεπτά αργότερα μοίρασε ασίστ προς τον Λούκα Σιλιγάρντι ο οποίος πέτυχε το 1-3. Την ανατροπή ολοκλήρωσε μόλις στο 30ο λεπτό του αγώνα ο Φάμπιο Τζιοβάνι Τσεράβολο, με την ομάδα της Πάρμα να δείχνει ότι άφησε για τα καλά πίσω της την ήττα από την Νάπολι με σκορ 3-0 στις 26 Σεπτεμβρίου.

Έτσι το συγκρότημα του Ρομπέρτο Νταβέρσα πέτυχε την τρίτη της νίκη στα τρία τελευταία παιχνίδια με απαρχή το διπλό στην έδρα της Ίντερ, διατηρώντας για άλλη μια φορά το μηδέν παθητικό.