Μπλόκο για Αταλάντα, νίκη... πεντάδας για Φιορεντίνα!

Η Αταλάντα είχε πολύ κακό πρόσωπο στο Dacia Arena, αλλά γλίτωσε στο φινάλε την ήττα

Μπλόκαρε την Αταλάντα η Ουντινέζε! Η ομάδα του Γκαμπριέλε Τσόφι βρέθηκε μια ανάσα τη δεύτερη σερί νίκη της, αλλά είδε τους «μπεργκαμάσκι» να τη σοκάρουν στο φινάλε για το τελικό 1-1. Παρόλα αυτά, οι «φριουλάνι» κατάφεραν να διατηρήσουν το αήττητο πέντε αγώνων που τρέχουν. Στο άλλο ματς, η Φιορεντίνα επικράτησε με 2-1 της Μπολόνια στην έδρα της και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας με 20 πόντους.

Δυνατά μπήκε η Ουντινέζε στο παιχνίδι, έχοντας μια τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 31ο λεπτό, αλλά ο Σαξές αστόχησε από την άσπρη βούλα. Κάτι που δεν πτόησε την ομάδα ιδιαίτερα η οποία συνέχιζε να πιέζει και να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Τελικά το γκολ ήρθε στο 44ο λεπτό με τον Γουάλας, ο οποίος άνοιξε το σκορ και έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Με τον ίδιο ρυθμό κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το ματς, ενώ από την άλλη η Αταλάντα δεν μπορούσε να κάνει και πολλά, παίζοντας κυρίως στις αντεπιθέσεις. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Εντερσον να γράφει το τελικό 1-1.

Στο άλλο παιχνίδι της ίδιας ώρας, οι «βιόλα» μπήκαν αρκετά δυνατά στο παιχνίδι, με τον Μποναβεντούρα στο 17’ να ανοίγει το σκορ. Ωστόσο, η Μπολόνια πήρε γρήγορα μέτρα στο γήπεδο και άρχιζε να γίνεται απειλητική. Στο 33’ κέρδισε μάλιστα πέναλτι με τον Ζίρκζε να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να κάνει το 1-1.

Ωστόσο, την τελευταία λέξη στο ματς την είπε η Φιορεντίνα, με τον Γκονζάλες στο 48’ να γράφει το 2-1 ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση