Μοιρασιά στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» με κερδισμένη τη… Μίλαν! (vid)

Νάπολι και Ίντερ κόλλησαν στο 1-1

Μοιρασιά με δυο χαμένους στο μεγάλο ντέρμπι του «Ντιέγκο Μαραντόνα». Νάπολι και Ίντερ έμειναν στο 1-1 και μοναδική κερδισμένη βγήκε η Μίλαν που βρέθηκε στο -2 από την πρωτοπόρο Ίντερ και στο -1 από τους «παρτενοπέι» που έχουν κι ένα ματς παραπάνω.

Στο 4ο μόλις λεπτό ο Ντι Λορέντζο έπιασε όμορφο σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ ενώ σε αυτή τη φάση η Νάπολι κέρδισε πέναλτι καθώς είχε προηγηθεί πάτημα του Ντε Φράι στον Οσιμέν. Έτσι ο Ινσίνιε εκτέλεσε άψογα κι έκανε το 1-0.

Στο 12ο λεπτό η Νάπολι έφυγε όμορφα στην κόντρα, η μπάλα στρώθηκε έξω στον Ζιελίνσκι κι εκείνος με φοβερό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της Ίντερ και στο 27’ ο Οσιμέν έκανε το σουτ από πλάγια δεξιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο πλαϊνό δίχτυ.

Στο 29’ μετά από γέμισμα του Ντι Λορέντζο από δεξιά, ο Σκρίνιαρ έκανε τσαφ, ο Ινσίνιε έπιασε πανέμορφο γυριστό από το πέναλτι αλλά αστόχησε και στο 30’ ο Οσιμέν έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ντε Φράι και πέρασε μόλις έξω.

Στο 36ο λεπτό ο Πέρισιτς σέντραρε όμορφα από αριστερά και ο Ντζέκο πήρε αμαρκάριστος την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Οσπίνα και στο 42’ ο Ντάμφρις έκανε όμορφη ενέργεια από δεξιά, πλάσαρε διαγώνια αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία της Νάπολι.

Η Ίντερ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 47ο λεπτό ο Λαουτάρο σέντραρε από δεξιά, ο Ντζέκο έπιασε κακή κεφαλιά αλλά η μπάλα βρήκε στον Ντι Λορέντζο και στρώθηκε ξανά στον Βόσνιο που με σουτ από πλάγια δεξιά, έκανε το 1-1.

Στο 55ο λεπτό ο Οσιμέν μπήκε όμορφα στην περιοχή από δεξιά κι έκανε το συρτό σουτ αλλά είδε τον Χαντάνοβιτς να σώζει με τα πόδια ενώ στο 57’ ο Πέρισιτς σέντραρε από αριστερά και ο Κουλιμπαλί πρόλαβε σωτήρια πριν η μπάλα στρωθεί στον Ντάμφρις.

Στο 69’ μετά από διαδοχικά λάθη στην άμυνα της Ίντερ, η μπάλα στρώθηκε στον Ελμάς που από κοντά έκανε το πλασέ αλλά είδε τον Χαντάνοβιτς να του λέει όχι και στο 90+1' ο Ντζέκο έχασε το κοντρόλ και ο Οσπίνα βγήκε και μπλόκαρε.

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Ρουί, Κουλιμπαλί, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Λομπότκα, Ζιελίνσκι (84’ Ζέσους), Φαμπιάν Ρουίθ (74’ Ανγκισά), Ινσίνιε (84’ Μέρτενς), Πολιτάνο (26’ Ελμάς), Οσιμέν (84’ Ουνάς)

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντάμφρις, Ντε Φράι, Ντιμάρκο (90’ Ντ’Αμπρόζιο), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου (83’ Βιδάλ), Ντζέκο, Πέρισιτς, Λαουτάρο Μαρτίνες (83’ Αλέξις Σάντσες)