Ωραία και… Ευρωπαία η Λάτσιο

Λάτσιο έτοιμη για Ευρώπη. Οι Ρωμαίοι επικράτησαν 2-1 με ανατροπή στην έδρα της Σασουόλο, ανέβηκαν στην τέταρτη θέση και έκαναν ένα σημαντικό βήμα για να εξασφαλίσουν ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Μπορεί το ματς να μην ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι, καθώς ο Μπεράρντι με πέναλτι έβαλε τη Σασουόλο μπροστά στο σκορ, ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική. Ο Ιμόμπιλε στο 42’ μετά από πάσα του Άντερσον κι ενώ ήταν εκτεθειμένος ισοφάρισε και στο 84ο λεπτό ο Ατσέρμπι έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, γράφοντας το 2-1 για τη Λάτσιο.

Στα τελευταία λεπτά όλη η Σασουόλο βγήκε μπροστά ώστε να πιέσει και να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης ωστόσο δεν το κατάφερε, αφού ο Πελεγκρίνι είδε στο 93’ την κεφαλιά του να σταματάει στο δοκάρι και ένα λεπτό μετά ο Μπεράρντι μέσα από την περιοχή έκανε κακό τελείωμα και έχασε μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία.