Η Κάλιαρι του Ρανιέρι επέστρεψε στη Serie A!

Με γκολ του Παβολέτι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Κάλιαρι νίκησε 1-0 στο «Σαν Νικόλα» την Μπάρι

Ένα γκολ στις καθυστερήσεις τέζαρε την Μπάρι και έστειλε την Κάλιαρι στην Serie A! Χάρη στον χρυσό σκόρερ Παβολέτι, η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι επικράτησε 1-0 των γηπεδούχων και βρίσκεται μετά από έναν χρόνο ξανά στα μεγάλα σαλόνια. Με την Μπάρι να φτάνει μια ανάσα από τις… back-to-back ανόδους αλλά να μένει με άδεια χέρια!

Η Κάλιαρι στο πρώτο ημίχρονο απειλούσε συνεχώς την εστία της Μπάρι κάτι το οποίο φαίνεται και από τις τελικές (3-11), με την καλύτερη φάση να έρχεται στο 38ο λεπτό όταν ο Καπρίλε έκανε αδιανόητη επέμβαση σε κεφαλιά του Ντι Πάρντο.

H ατμόσφαιρα στο γήπεδο ήταν εκπληκτική με 60.000 φιλάθλους να έχουν πάει να παρακολουθήσουν τον μεγάλο τελικό και να κάνουν νέο ρεκόρ προσέλευσης στη Serie B. Η Μπάρι έπαιζε για δύο αποτελέσματα και το ήξερε, κάτι που εν τέλει της στοίχισε αφού έδινε διαρκώς την μπάλα στους φιλοξενούμενους και βρισκόταν σε θέση άμυνας, ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάρι προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς, αλλά η Κάλιαρι είχε την κατοχή και ήταν πιο απειλητική, καταφέρνοντας να βρει το γκολ της νίκης στις καθυστερήσεις με τον Παβολέτι. Ένα γκολ που ξεσήκωσε όλη την ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι και ξέσπασαν όλοι σε πανηγυρισμούς, μπουκάροντας στον αγωνιστικό χώρο!

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την Κάλιαρι να ανεβαίνει μετά από έναν χρόνο στα μεγάλα σαλόνια!