Γλίτωσε από της Λέτσε τα δόντια η Ρόμα!

Η Λέτσε «μάγκωσε» τη Ρόμα στα καρέ της, έχασε έναν... σκασμό ευκαιρίες και παρότι δεν σκόραρε, της στέρησε την ευκαιρία να μειώσει στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά της από την 4η θέση.

Και «ευχαριστώ» να λέει η Ρόμα! Η ομάδα του Ντανιέλε Ντε Ρόσι κινδύνεψε αρκετές φορές στην έδρα της Λέτσε, έχασε ορισμένες σπουδαίες ευκαιρίες, όμως το 0-0 δεν την αφήνει ευχαριστημένη, αφού έχασε την ευκαιρία να παραμείνει σε απόσταση βολής από την 4η Μπολόνια

Σημαντικός βαθμός για την ομάδα του Μάρκο Μπαρόνι, η οποία έφτασε τους 29 βαθμούς και βρίσκεται στην 13η θέση απέχοντας τέσσερις από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος που έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για να πάρουν προβάδισμα. Αρχικά στο 11' ο Πίκολι αστόχησε από πλεονεκτική θέση ενώ στο 28' ο Γκάλο με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Τεράστια στιγμή και στο 33' με τον Ντορκού να απειλεί με δυνατό σουτ και τον Σβίλαρ να αποκρούει, ενώ τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Πίκολι με μονοκόμματο σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 45'+1' όταν από το φάουλ που κέρδισαν σε πλεονεκτική θέση, ο Ανχελίνο είδε τον Φαλκόνε να πέφτει στην δεξιά του γωνία και να αποκρούει.

Στο δεύτερο μέρος η Ρόμα προσπάθησε να πάρει μέτρα, αλλά η Λέτσε ήταν και πάλι εκείνη που απειλούσε. Στο 66' ο Κρστοβιτς βρήκε τον Ντοργκού ο οποίος έστειλε την μπάλα άπυτ, ενώ στο 71' οι «τζαλορόσι» πλησίασαν στο γκολ με τον Αουάρ να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ βλέποντας τον Φαλκόνε να αντιδρά.

Η Λέτσε στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε να «κλέψει» το ματς με τον Ουντέν να κάνει ένα μακρινό σουτ το οποίο έφυγε ελάχιστα άουτ από την εστία του Σβίλαρ.